W lecie musisz chronić firmowe komputery

Tomasz Starzec
opublikowano: 08-08-2007, 00:00

U derzenia pioruna wywołują niekontrolowane skoki napięcia w sieci elektrycznej i powodują poważne uszkodzenia sprzętu. Z kolei w czasie upałów podwyższone zapotrzebowanie na energię może doprowadzić do nienaturalnego obciążenia sieci i utraty zasilania.

 

W połowie sierpnia ma zostać opublikowany raport „Bezpieczeństwo dostaw energii elektrycznej w perspektywie najbliższych lat”, przygotowywany przez Ministerstwo Gospodarki. Wynika z niego, że z powodu niedoinwestowania państwowego sektora energetycznego i starzejącej się sieci elektrycznej w ciągu pięciu lat może zabraknąć prądu. Z doświadczenia APC-MGE wynika, że średnia długość przerw w zasilaniu to około 100 minut w ciągu roku.

 

Rozwój gospodarki powoduje rosnące zużycie energii elektrycznej. Coraz więcej osób korzysta z klimatyzacji i urządzeń chłodzących. Tradycyjnie na lato planuje się też wiele prac remontowych przed sezonem grzewczym.

 

Niebezpieczna dla sprzętu niestabilność zasilania ma też negatywne skutki finansowe dla przedsiębiorstw. Przepięcia często prowadzą do uszkodzenia wrażliwego sprzętu podłączonego do gniazdka, znajdującego się nawet w odległości kilometra od miejsca uderzenia pioruna. O ile obecna technologia wyklucza uszkodzenie dysków twardych po zaniku prądu, o tyle przedsiębiorcy nadal są narażeni na utratę niezapisanych danych i powstawanie błędów aplikacji.

 

Chcąc zabezpieczyć się przed niestabilnością zasilania, firma powinna zastanowić się, jak bardzo uzależniona jest od jego ciągłości. Dla takich przedsiębiorstw, jak dostawcy usług internetowych, banki czy sklepy internetowe, centra danych i sieci telekomunikacyjne, stały dostęp do prądu jest warunkiem krytycznym działalności. Warto zastanowić się, jakie urządzenia wymagają ciągłej pracy i pogrupować sprzęt w zależności od zabezpieczeń.

 

Najprostszym rodzajem urządzeń do ochrony sprzętu IT są listwy przeciwprzepięciowe, chroniące przed najgroźniejszymi skokami napięcia. Im niższa granica bezpieczeństwa przepuszczanego napięcia, tym skuteczniej listwa będzie chronić podłączone do niej urządzenia. Dopełnieniem listwy, zapewniającym pełną ochronę zasilania, powinien być zasilacz awaryjny UPS. Działa on jak bateria zapasowa i chroni dane, zapewniając ciągłość działania komputera w razie awarii prądu. UPS pozwala zakończyć bieżącą pracę, zachować edytowane dokumenty i wyłączyć komputer. Prawidłowe zakończenie pracy niektórych serwerów poczty elektronicznej może zająć nawet 20 minut. Zasilacze UPS zapewniają stałość napięcia pojedynczym komputerom osobistym, a także serwerowniom oraz sieciom lokalnym. Dostępne dziś na rynku listwy przeciwprzepięciowe i UPS-y są w stanie ochronić nie tylko komputer, ale także telefon/faks, modem, linię telefoniczną, telewizor.

Tomasz Starzec

dyrektor handlowy APC-MGE

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tomasz Starzec

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu