W maju mieszkanie sprzedawały się szybciej

DI,Katarzyna Siwek, Home Broker
opublikowano: 13-07-2012, 10:09

Druga połowa maja przyniosła poprawę jeśli chodzi o długość procesu sprzedaży mieszkań na rynku wtórnym, a wstępne dane Home Brokera za czerwiec wskazują, że zjawisko to było kontynuowane.

124 dni – tyle średnio trwał proces sprzedaży mieszkań na rynku wtórnym w przypadku transakcji sfinalizowanych w czerwcu (umowa ostateczna). Nie licząc jednorazowej poprawy, jaka miała miejsce w marcu, jest to najlepszy wynik od roku. Na ogłaszanie przełomu jest jednak za wcześnie z uwagi na niepewność na rynku oraz to, że dane dotyczące długości procesu sprzedaży podlegają dużym wahaniom z miesiąca na miesiąc. Szczególnie ten drugi czynnik nakazuje zachować ostrożność, bo przypomnijmy, że wstępne dane za maj wskazywały, że proces sprzedaży wydłużył się do rekordowego poziomu 168 dni. Transakcje zwarte w ostatniej dekadzie maja, które zostały rozliczone dopiero w czerwcu, znacząco ten obraz zmieniły. Finalnie proces sprzedaży skrócił się do 145 dni i dalej skurczył się w czerwcu. Duża rozbieżność w wynikach wstępnych i ostatecznych za maj, jaka nie zdarzyła się jeszcze w historii badania (jest prowadzone od stycznia 2009 r.), nie pozwala jednak ocenić jednoznacznie tego miesiąca.

Trzy miesiące
Niespełna trzy miesiące, dokładnie 84 dni, zajmował przeciętnie dla transakcji sfinalizowanych w czerwcu pierwszy etap procesu sprzedaży, liczony od wystawienia oferty na sprzedaż, do podpisania umowy przedwstępnej. Względem czerwca etap ten skrócił się o 10 dni. O tyle też jest krótszy od średniej z ostatnich 12 miesięcy. Jest to więc kolejny pozytywny sygnał, który wymaga potwierdzenia. Radykalne skrócenie procesu sprzedaży na przestrzeni kilku tygodni z dużym prawdopodobieństwem jest bowiem zjawiskiem jednorazowym, tym bardziej, że średnia krocząca z ostatnich 12 miesięcy wskazuje na wydłużanie się pierwszego etapu procesu sprzedaży konsekwentnie od kwietnia 2011 r. Analogiczną sytuację mamy zresztą w przypadku danych obejmujących cały proces sprzedaży, gdzie średnia z ostatnich 12 miesięcy osiągnęła w czerwcu najwyższy w historii badania poziom 138 dni (4,5 miesiąca). Wynik ten odzwierciedla problemy, z jakimi boryka się rynek wtórny, czyli mała gotowość sprzedających do obniżania cen, a także problemy z uzyskaniem kredytu przez kupujących.
Ten ostatni etap procesu sprzedaży, liczony od podpisania umowy przedwstępnej do podpisania umowy ostatecznej (nazywamy go etapem zdobywania finansowania transakcji), wyniósł dla umów sfinalizowanych w czerwcu 41 dni. Sytuacja w tym zakresie wyraźnie poprawiła się względem dwóch poprzednich miesięcy, gdy uzyskanie finansowania zajmowało nabywcom średnio ponad 50 dni. Przyczyną takiej sytuacji może być nieznaczny wzrost udziału transakcji przeprowadzanych bez udziału kredytu, jaki Home Broker zanotował w czerwcu.

Obniżki bez zmian
Czerwiec nie przyniósł istotnych zmian jeśli chodzi o zakres negocjacji cenowych. Różnica pomiędzy pierwszą ceną ofertową, a ceną transakcyjną wyniosła przeciętnie 4,7 proc. Duży zakres negocjacji, jaki miał miejsce w maju, czyli 5,8 proc. (dane wstępne wskazywały aż na 7,2 proc.) okazał się więc zjawiskiem jednorazowym. Upust na poziomie 4,7 proc. oznacza, że mieszkanie wystawione za 350 tys. zł zostaje sprzedane taniej o 16 tys. zł. Pamiętajmy jednak, że jest to upust przeciętny, w konkretnych transakcjach rozpiętości mogą być inne. Co więcej, porównujemy ostatnią cenę ofertową z ceną transakcyjną. W obliczeniach nie uwzględniamy ewentualnych wcześniejszych obniżek cen ofertowych. Uzyskany wynik obrazuje więc faktyczny zakres negocjacji cenowych pomiędzy sprzedającym z ostatecznym nabywcą.

Nieruchomości
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
×
Nieruchomości
autor: Dominika Masajło, Paweł Berłowski
Wysyłany raz w tygodniu
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI,Katarzyna Siwek, Home Broker

Polecane