W marcu zniknęły 74 firmy

SW
opublikowano: 11-04-2012, 00:00

Najwięcej upadłości wciąż notuje branża poligraficzna. Problem mają głównie małe firmy.

W marcu upadłość ogłosiły 74 firmy, czyli o 4,2 proc. więcej niż w lutym i o 10,4 proc. więcej niż w marcu 2011 r. — jak podaje KUKE. Najwięcej, bo aż 57, upadło spółek prawa handlowego. Duży udział w upadłościach z ostatniego miesiąca miały też firmy jednoosobowe, wśród których działalność zakończyło 17 podmiotów. W lutym upadło ich 20, a w marcu ub.r. tylko 10. W ciągu ostatnich 12 miesięcy na skutek niewypłacalności działalność zakończyło 758 firm. W marcu 2011 r. roczna krocząca suma upadłości wynosiła 680.

Największe ryzyko prowadzenia działalności w ostatnich 12 miesiącach, mierzone liczbą upadłości w stosunku do liczby firm działających w danym sektorze przedsiębiorstw, odnotowano w branży poligraficznej, gdzie problemy mają głównie małe firmy nastawione na jeden sektor działalności. Niewiele firm upadło w handlu detalicznym, wśród producentów mebli, metali, pojazdów samochodowych i części. Większa liczba upadłości firm w ostatnich miesiącach wynika głównie ze zwiększenia się w niej udziału małych przedsiębiorstw, które dysponowały niedostatecznymi finansami lub nie poradziły sobie z konkurencją.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: SW

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu