W oczekiwaniu na dane

  • Anna Wrzesińska
opublikowano: 28-02-2012, 10:54

Niemiecki parlament przyjął w dniu wczorajszym drugi pakiet pomocowy dla Grecji wart 130 mld euro, co było zgodne z oczekiwaniami rynkowymi.

Kanclerz Merkel ostrzegła jednak, że nie ma stuprocentowej pewności, że drugi pakiet ratunkowy zadziała i powiedziała, że korzyści z jego wdrożenia przewyższają złe strony. Merkel  pozostaje jak na razie nieugięta w kwestii zwiększenia mechanizmów ratunkowych dla strefy euro. Czy ulegnie presji?  Trzeba pamiętać, że przedstawiciele G20 uzależniają przekazanie MFW finansowania na walkę z kryzysem w Europie od tego, jak zostaną wzmocnione mechanizmy ratunkowe dla strefy euro. Bez wątpienia na najbliższym dwudniowym szczycie unijnym kwestia funkcjonowania ESM i EFSF będzie poruszana.

W oczekiwaniu na jutrzejszą drugą aukcję długoterminowych niskooprocentowanych pożyczek (LTRO) na rynkach utrzymują się dość dobre nastroje. Lepszego klimatu inwestycyjnego nie popsuła decyzja agencji S&P , która obniżyła długoterminowe ratingi Grecji do poziomu ‘selektywnej niewypłacalności’. Z kolei dobre dane z amerykańskiego rynku nieruchomości, gdzie w styczniu liczba zawartych przedwstępnych umów sprzedaży domów wzrosła o 2,0% miesiąc do miesiąca, były impulsem do powrotu do bardziej ryzykownych aktywów. Na rynku walutowym euro dziś odrobiło znaczną część wczorajszych start.  Wsparciem dla wspólnej waluty okazał się odczyt indeksu zaufania niemieckich konsumentów.  Jeśli dzisiaj nie uda się wyjść powyżej ostatnich maksimum, to rośnie ryzyko głębszej korekty. Złoty pozostaje stabilny oscylując w rejonie ostatnich maksimów lokalnych.

W centrum zainteresowania pozostają dzisiejsze dane z Europy na temat indeksu nastrojów gospodarczych. Z USA najważniejsze publikacje będą dotyczyły zamówień na dobra trwałego użytku, a także indeksu zaufania konsumentów i  indeksu aktywności Fed z Filadelfii. Dobre odczyty powinny pomóc w podtrzymaniu apetytu na bardziej ryzykowne aktywa przed jutrzejszą operacją płynnościową ECB.

EURPLN
Eurozłoty pozostaje stabilny. Para ma trudności z wyjściem powyżej oporu na poziomie 4,20, co ograniczy jak na razie ewentualny ruch korekcyjny. Aktualnym wsparciem pozostają okolice 4,1500.  Należy oczekiwać, że dopiero silniejszy ruch na głównych parach może stać się impulsem dla złotego. Jak na razie EURPLN może pozostawać w konsolidacji.

EURUSD
Eurodolar utrzymuje się poniżej oporu na poziomie 1,3480. Wczorajszy ruch spadkowy został praktycznie zniwelowany, a w przypadku lepszych danych może dojść do próby przetestowania ostatnich maksimów lokalnych. Najbliższe wsparcie to poziom 1,3365. Ewentualne przełamanie tego poziomu w dniu dzisiejszym otworzy drogę do przeceny euro.

GBPUSD
GBPUSD oscyluje blisko ostatnich maksimów. Najbliższe wsparcie w postaci zniesienia 38,2% całości wzrostów z okolic 1,5648 znajduje się na poziomie 1,5805. Utrzymujący się apetyt na ryzyko wspiera funta. Aktualny pozostaje szerszy zakres wahań 1,5645-1,5910.

USDPLN
USDPLN wspiera się na zniesieniu połowy całości fali wzrostowej kształtującej się od początku maja 2011. Przełamanie okolic 3,09 mogłoby nastąpić w przypadku silniejszego ruchu na eurodolarze. W przeciwnym razie bardziej prawdopodobnym scenariuszem jest konsolidacja. Najbliższy opór znajduje się w rejonie 3,1200. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Wrzesińska www.idmtrader.pl

Polecane