W oczekiwaniu na Fed

  • Konrad Ryczko
opublikowano: 15-09-2015, 22:00

Bliska perspektywa decyzji nie sprzyja zmienności i aktywności na rynku walutowym

Bliska perspektywa decyzji członków amerykańskich władz monetarnych o stopach procentowych i konferencji, na której inwestorzy usłyszą wskazówki co do kierunku polityki pieniężnej, nie sprzyja zmienności i aktywności na rynku walutowym. Szanse na podwyżkę stóp już we wrześniu są jednak stosunkowo ograniczone (poniżej 30 proc.), stąd wycena koszyka dolarowego pozostaje w pobliżu minimum z kwietnia tego roku.

Uczestnicy rynku mają świadomość, że ostatnie wydarzenia w Chinach tworzą zagrożenia dla wzrostu gospodarczego na świecie, co może skłonić Janet Yellen, przewodniczącą Fedu, do powstrzymania się od rozpoczęcia normalizacji polityki monetarnej w USA. Moment rozpoczęcia podwyżek będzie o tyle istotny, że będzie stanowił punkt odniesienia również dla pozostałych instytucji centralnych na świecie. Inwestorzy spekulują, że w ślad za amerykańską Rezerwą Federalną cykl podwyżek stóp może rozpocząć także Bank Anglii.

Czwartkowa decyzja Fedu powinna zwiększyć zmienność na rynku nawet w przypadku utrzymania stóp na niezmienionym poziomie — wtedy inwestorzy skierują swoją uwagę na komunikat. Teoretycznie brak podwyżek byłby korzystny dla walut rynków wschodzących, w tym złotego. Scenariusz ten byłby jednak aktualny zwłaszcza wtedy, gdy Fed zaprezentowałby stanowisko pogłębiające spadek wartości dolara. Tymczasem szanse na grudniową podwyżkę wynoszą już ponad 43 proc., co oznacza, że część rynku może zmuszona zostać do odkupienia przecenionego ostatnio dolara. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Konrad Ryczko DM BOŚ

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / W oczekiwaniu na Fed