W okolicach stolicy ruszy lotnicze cargo

Adam Brzozowski
opublikowano: 16-04-2003, 00:00

Resort infrastruktury planuje budowę portu lotniczego cargo w okolicach Warszawy. Lokalizację obiektu wskaże do końca 2003 r. międzyresortowa komisja.

Resort infrastruktury planuje wybudowanie w okolicach Warszawy portu lotniczego cargo. W połowie 2003 r. zostanie powołany międzyresortowy zespół, który wyznaczy jego lokalizację.

Według Katarzyny Krasnodębskiej, rzeczniczki Urzędu Lotnictwa Cywilnego, prace projektowe nad lotniskiem rozpoczną się w latach 2003-04, budowlane — w 2006-08. Janusz Piechociński, przewodniczący sejmowej Komisji Infrastruktury, twierdzi, że możliwe są cztery lokalizacje nowego portu.

— Radom, Nowe Miasto nad Pilicą, Mszczonów i Bolimów — wylicza Janusz Piechociński.

Wybór Nowego Miasta forsowany jest przez Porozumienie Stowarzyszeń, Jednostek Samorządowych i Grup Mieszkańców Zagrożonych Rozbudową Lotniska Okęcie. Koncepcja ta jest też zgodna z planami połączenia Łodzi i Warszawy w tzw. duopolis.

Edyta Mikołajczyk, rzecznik PP Porty Lotnicze, nie chce mówić o lokalizacji. Tłumaczy jednak, że jest kryterium podstawowe, czyli ekonomiczne.

Zdaniem Lecha Kaczyńskiego, prezydenta Warszawy, ważne jest to, by port powstał poza stolicą.

Koszt budowy portu cargo nie został jeszcze określony. Janusz Piechociński szacuje, że inwestycja pochłonie od 5 mld zł do — łącznie z kosztami m.in. wybudowania dróg i linii kolejowej do Warszawy — 12 mld zł.

Edyta Mikołajczyk twierdzi, że można mówić nawet o 20 mld zł. Źródła finansowania inwestycji nie są na razie określone. Przedstawiciele resortu infrastruktury radzą zaczekać na rozpoczęcie konkretnych działań komisji eksperckiej.

— Budżet państwa nie będzie w stanie pokryć tak dużego przedsięwzięcia — mówi Edyta Mikołajczyk.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Adam Brzozowski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / W okolicach stolicy ruszy lotnicze cargo