W połowie marca wizyta kanclerz Merkel w Polsce

opublikowano: 14-02-2007, 16:19

W połowie marca planowane jest nieformalne spotkanie w Polsce prezydenta Lecha Kaczyńskiego z kanclerz Niemiec Angelą Merkel .

W połowie marca planowane jest nieformalne spotkanie w Polsce prezydenta Lecha Kaczyńskiego z kanclerz Niemiec Angelą Merkel - powiedziała szefowa gabinetu prezydenta Elżbieta Jakubiak.

Jak dodała, Lech Kaczyński zaprosił kanclerz Merkel na spotkanie do prezydenckiej rezydencji w Juracie.

Kanclerz Niemiec miałaby najpierw przylecieć do Warszawy, a potem udać się do Juraty na rozmowy z polskim prezydentem w mniej oficjalnej formule. Merkel wyraziła "zgodę i chęć" na przyjazd do Polski.

Szefowa gabinetu prezydenta powiedziała, że tematami spotkania przywódców Polski i Niemiec będzie nie tylko przyszłość unijnej konstytucji, ale także relacje dwustronne między naszymi krajami.

Jakubiak dodała, że spotkanie prezydenta z kanclerz Niemiec odbędzie się w ramach sąsiedzkich konsultacji ze strategicznym partnerem, bardzo ważnym dla Polski, który przewodniczy obecnie pracom Unii Europejskiej.

Szefowa prezydenckiego gabinetu poinformowała, że obecnie ustalany jest konkretny termin przyjazdu kanclerz Merkel.

To, aby do spotkania prezydenta Kaczyńskiego i kanclerz Merkel doszło w połowie marca jest dla Polski istotne, ponieważ 25 marca w Berlinie z inicjatywy kanclerz Niemiec ma odbyć się specjalne spotkanie przywódców państw UE, podczas którego zostanie przyjęta tzw. deklaracja berlińska. Podpisanie dokumentu ma odbyć się z okazji pięćdziesięciolecia przyjęcia Traktatów Rzymskich.

Goszczący pod koniec stycznia w Warszawie minister spraw zagranicznych Niemiec Frank Walter Steinmeier powiedział, że ważnym krokiem do uchwalenia Traktatu Konstytucyjnego UE będzie właśnie "deklaracja berlińska".

O planowanej wizycie kanclerz Merkel w Polsce napisała środowa "Gazeta Wyborcza" powołując się na źródła dyplomatyczne.

DI, PAP

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane