Czytasz dzięki

W Polsce mnożą się mosty z kompozytów

opublikowano: 21-12-2016, 12:10

Mostostal Warszawa wybudował kolejny most kompozytowy, tym razem w Nowej Soli. Pierwsza tego typu konstrukcja pojawiła się w Błażowej.

Dźwigary oraz płyta pomostowa nowego mostu są wykonane z kompozytu FRP – kompozytu włóknistego o osnowie polimerowej. Dzięki zastosowaniu nowatorskich technologii i materiałów montaż całego ustroju nośnego mógł zostać zrealizowany w jeden dzień. 

Most w Nowej Wsi znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie lotniska Rzeszów-Jasionka.
Zobacz więcej

Nowe technologie:

Most w Nowej Wsi znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie lotniska Rzeszów-Jasionka. Mostostal Warszawa

– Zarówno środowisko branżowe, jak i instytucje zajmujące się promowaniem innowacyjności przedsiębiorstw doceniły znaczenie techniki, która powstała w oparciu o polską myśl inżynierską. Ten sukces nie byłby możliwy bez udziału ośrodków naukowych, z którymi na co dzień współpracuje firma – powiedział Grzegorz Krzystański, dyrektor Departamentu Infrastruktury Mostostal Warszawa.

Do budowy mostu wykorzystano włókna szklane, żywicę epoksydową oraz materiały rdzeniowe ze spienionych tworzyw sztucznych. Cztery cienkościenne dźwigary o wysokości 72 cm sklejono z płytą pomostową o grubości 13 cm. 

– Niska masa elementów wysyłkowych (5,8 t) pozwoliła na transport na jednym pojeździe oraz na błyskawiczną instalację. Wszystkie prace związane z montażem przęsła przeprowadzono w ciągu kilkunastu godzin. Zastosowanie elementów prefabrykowanych minimalizuje negatywny wpływ pogody na proces budowy (umożliwia prowadzenie prac również w okresie zimowym) – zaznaczył Lech Własak, główny specjalista ds. badań i rozwoju, odpowiedzialny za prefabrykację mostu.

Po moście mogą przejeżdżać pojazdy o masie do 30 ton.

Konstrukcja została opracowana w ramach projektu „Com-bridge - Innowacyjny most drogowy z kompozytów FRP”, współfinansowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bełcik

Polecane