Czytasz dzięki

W pomorskiej strefie zainwestuje 6 firm

opublikowano: 23-05-2016, 22:00

Największe inwestycje obiecują meblarze, ale zarząd rozmawia też o stoczniach i… kosmosie.

84,17 mln zł chce zainwestować sześć firm, które w tym roku dostały zezwolenia na inwestycje w Pomorskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej (PSSE). Obiecują 431 miejsc pracy. Większość obiecał jeden przedsiębiorca.

— Strefowy gigant to Sits, dostawca mebli tapicerowanych dla IKEA, który zainwestuje niemal 60 mln zł i stworzy 400 miejsc pracy — mówi Aleksandra Jankowska, prezes pomorskiej strefy. Do końca 2022 r. firma zbuduje na 13 ha w Grudziądzu nowy zakład i magazyn.

— Mamy jeszcze inwestycję firmy Meblik, producenta mebli dziecięcych, która deklaruje 13 mln zł nakładów — dodaje Aleksandra Jankowska. Firma zbuduje w Chojnicach halę produkcyjno-magazynową. W PSSE pojawią się także: Metal Link w Kartoszynie, spółka utworzona przez właścicieli firm Ratpol i DMT działających już w strefie w Żarnowcu, Pellas X, producent palników na biomasę z Piły, który zbuduje zakład palników na pellet, oraz Haad, dostawca branży motoryzacyjnej. Reinwestycję planuje Pemalux z Malborka, producent aluminiowych elementów okien, drzwi i stolarki budowlanej, który działa od 2006 r.

— Prowadzimy rozmowy z kilkoma firmami, mamy sporo zapytań z branż: stoczniowej, kosmicznej, chemicznej, biochemicznej, portowej, drzewnej czy elektronicznej — wymienia Aleksandra Jankowska.

Strefa szuka chętnych do inwestycji na Wyspie Ostrów w Gdańsku, gdzie ma ponad 23 ha terenów. — Spodziewamy się dużego zainteresowania, na zgłoszenia czekamy do 6 czerwca. Jest kilka działek przy samych kanałach portowych. Chcemy, by rozwijał się tu przemysł stoczniowy, portowy i morski. Teren został uporządkowany, jest wstępna koncepcja podziału. Mamy 30 mln zł na inwestycje w infrastrukturę, ale wstrzymujemy się z nimi, dopóki nie będziemy wiedzieli, co dokładnie jest potrzebne inwestorom — mówi prezes PSSE.

W planach są dwa poszerzenia strefy. — Złożyliśmy do Ministerstwa Rozwoju wniosek o objęcie 111,5 ha w Białej Podlaskiej na terenie przy lotnisku. Samorząd chciałby, by powstał tu suchy port przeładunkowy połączony z portami trójmiejskimi. To projekt związany z budową Jedwabnego Szlaku. Samorząd szuka firm zainteresowanych inwestycją, myślę, że możemy zrobić tu coś wspólnie z Chińczykami — przewiduje Aleksandra Jankowska. Pomorska strefa przygotowuje kolejny wniosek, w którym przewiduje włączenie terenów w województwie pomorskim.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy