W SKRÓCIE

Zbiejcik Maciej
04-03-1999, 00:00

W SKRÓCIE

AIG BANK. Bank wyemituje certyfikaty depozytowe o łącznej wartości 700 mln zł w celu wsparcia finansowego swojej działalności w Polsce. Na razie będzie to największa emisja takich certyfikatów na krajowym rynku. Rozpocznie się w drugim kwartale 1999 roku. Program ten zorganizowany został przez ABN AMRO Bank.

APEXIM. Andrzej Rybkowski, prezes zarządu spółki nabył 2 294 akcji APEXIMU po cenie 22,00 zł. Łączna wartość nabytych akcji wynosi 50,468 zł.

BETON STAL. International Business Management w wyniku transakcji sprzedaży 65 tys. akcji Beton Stalu posiada obecnie 168 202 akcji spółki, co stanowi 12,65 proc. kapitału akcyjnego i tyle samo głosów na WZA.

BIG BANK. Spółka powiększyła swoją sieć obsługi bankowości detalicznej Millennium otwierając kolejne cztery oddziały w Warszawie. Łącznie w kraju funkcjonują 32 oddziały, a w samej stolicy jest ich 29. Na tym nie koniec, wkrótce nastąpi uruchomienie kolejnych placówek w większych aglomeracjach kraju.

DROSED. Planowany skup drobiu w tym roku w spółce wyniesie 54,7 tys. ton i będzie wyższy o 31,4 proc. niż w 1998 roku. Produkcja piskląt brojler również wzrośnie (prawie o 40 proc.) i wyniesie 29,3 mln sztuk. W 1999 roku prowadzony będzie w Drosedzie w dalszym ciągu proces restrukturyzacji w celu znacznej obniżki kosztów produkcji.

ELEKTRIM. Elwin, spółka zależna od Elektrimu objął 52 proc. udziałów w firmie Warpol, zajmującej się działalnością handlową. Wartość inwestycji wynosi 8,4 tys. zł.

Obecnie Elektrim jest na etapie opracowywania strategii wyjścia ze spółki Elwin.

MOSTOSTAL GDAŃSK. Spółka podpisała umowę z Wielkopolskim Bankiem Kredytowym o udzielenie kredytu wysokości 10 mln zł.

PTE ARKA-INVESCO. Episkopat Polski utworzył z brytyjską firmą inwestycyjną Amvescap Powszechne Towarzystwo Emerytalne Arka-Invesco. Towarzystwo według przedstawicieli Episkopatu „będzie inwestować wyłącznie w przedsięwzięcia zgodne z nauką kościoła katolickiego”.

ROPCZYCE. Spółka zamierzają zwolnić 10 proc. spośród 750 osobowej załogi. Powodem jest stale pogarszająca się sytuacja na rynku materiałów ogniotrwałych. Ponadto główni odbiorcy produktów pochodzących z Ropczyc, również przeżywają kłopoty. Należą do nich m. in. huty.

Niekorzystna sytuacja jaka wytworzyła się w branży materiałów ogniotrwałych ujemnie wpływa na wyniki finansowe Ropczyc. Jednak największy udziałowiec spółki — NFI Foksal, który ma 29,42 proc. akcji nie zamierza na razie wycofywać swoich udziałów.

ZACHODNI NFI. Zarząd funduszu zawarł z Everest Capital umowę o zarządzanie majątkiem. Wejdzie ona w życie 12 marca 1999 r., pod warunkiem zatwierdzenia jej przez NWZA. Roczne wynagrodzenie za zarządzanie wyniesie 1,6 mln euro.

ZASADA. Spółka planuje w tym roku zysk netto o połowę mniejszy niż w 1998 roku. Przypomnijmy, że wyniósł on 28,2 mln zł. Jednak 26,1 mln zł pochodziło ze zwrotu nadpłaconego podatku. Również przychody ze sprzedaży Zasady spadną o połowę. W 1998 roku wyniosły 790 mln zł. ZM

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Zbiejcik Maciej

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu