W starym młynie

Dorota Kaczńska
opublikowano: 24-10-2019, 22:00

W Mieście Stu Mostów, w stuletnim budynku, w którym przez dekady przerabiano ziarno na kaszę, powstają nietuzinkowe lofty.

W północnej części Wrocławia, niedaleko Odry, deweloper Atal prowadzi sporą inwestycję mieszkaniową — Nowe Miasto Różanka. Wznosi budynki, lecz także rewitalizuje stare mury. Niedawno trafiły na sprzedaż lokale w odnawianej kaszarni, która stanowi część dawnego zespołu Młyna Różanka. W ofercie piątego etapu budowy znalazło się ponad 100 klimatycznych, loftowych mieszkań i 11 lokali usługowych.

— Inwestycja Nowe Miasto Różanka jest wieloetapowa. Oprócz nowych budynków zakładamy również rewitalizację zabytkowego młyna i spichlerza oraz willi figurującej w gminnej ewidencji zabytków. Wszystkie obiekty połączy układ komunikacji wewnętrznej, wspólne będą także place zabaw, boiska, place do street workoutu i zieleńce — wylicza Zbigniew Juroszek, prezes spółki Atal.

Cały projekt deweloperski powstaje na obszarze historycznego układu urbanistycznego osiedla Różanka we Wrocławiu, ujętego w gminnej ewidencji zabytków. Ponadto rewitalizowane budynki dawnego młyna i kaszarni figurują w rejestrze zabytków. Młyn powstawał w latach 1914-19. Jego inwestorem była spółka akcyjna Rosenthaler Mühlenwerke AG. Produkowano tu mąkę pszenną i żytnią, ryż łuskany i kasze. W latach 30. zbudowano nowy silos. Po wojnie, w 1945 r., ocalały młyn przejęło wojsko. Rok później zaczęły w nim działać Zakłady Młynarskie. Po ich prywatyzacji w 1994 r. firmę przejęła firma Malma z Malborka, która w 2010 r. ogłosiła upadłość. Nieużywane budynki zaczęły niszczeć. Pięć lat później nieruchomości przejęła spółka Atal, która postanowiła przearanżować dawne zakłady na lofty i postawić nowe budynki.

W koncepcji zagospodarowania terenu wyodrębniono siedem etapów inwestycji. Kaszarnia jest realizowana w piątym etapie. Przy jej odnowie deweloper nie zapomina o szczegółach — ceglane ściany, tynkowe gzymsy, metalowe talerze, kotwy ściągów, dzwonki i inne detale architektoniczne odzyskają dawny blask. O historycznym charakterze obiektu przypominać będą także tzw. okna świadków historii na elewacji z dwiema klatkami schodowymi i na południowej, które pozwolą na obejrzenie pomieszczeń piwnicznych, gdzie pozostaną sprzęty i urządzenia wykorzystywane niegdyś w kaszarni.

— W podziemiach budynku znajduje się zbiornik na wodę pożarową, który przypomina batyskaf. Ponadto agregaty napędzające pasy transmisyjne i zapewniające ciśnienie dla układów gaśniczych. Maszyny — chociaż nie pracują — zachowały się w dobrym stanie, zatem stanowić będą prawdziwą atrakcję dla miłośników historii — uważa Zbigniew Juroszek.

Pracochłonna odnowa

Renowacji poddana będzie także klatka schodowa w lewej części budynku. Znajdują się w niej żelbetowe biegi schodowe z widocznym odciskiem szalunku. Po rewitalizacji klatka nie będzie jednak związana z funkcją mieszkalną. Ma stanowić przestrzeń udostępnianą okazjonalnie.

— Na elewacji znajduje się wiele elementów sygnalizacji pożarowej, wykorzystywanych w czasach, kiedy działał młyn. Zostaną oczyszczone i pozostawione na budynku. Zachowany został również układ historycznych gzymsów, które odnowimy. Z kolei w atrium części mieszkalnej pojawią się dawne włazy do silosów — opisuje Zbigniew Juroszek.

Podczas rewitalizacji zabytkowych budynków może się na przykład okazać, że historyczne elementy konstrukcyjne są w złym stanie technicznym.

— Dokładna ekspertyza pomogła nam w podjęciu decyzji o zakresie prac remontowych. Istotna część konstrukcji zostanie uzupełniona nowymi elementami. Miejsca, w których łączone są historyczne części z nowymi, wymagają szczególnej uwagi projektantów i wykonawców. Bardzo pracochłonne są czynności związane z powiększaniem otworów okiennych pod drzwi balkonowe oraz tworzeniem nowych otworów okiennych i drzwiowych. Równie wymagające są prace na dachu, uwzględniające demontaż starej konstrukcji, elementów więźby i stropów przy jednoczesnym zachowaniu murów budynku — twierdzi Zbigniew Juroszek.

W dawnej kaszarni znajdzie się 112 unikatowych mieszkań: od 25-metrowych po przestronne apartamenty liczące 125 m kw. Część lokali będzie wyposażona w balkony. W budynku zostaną zamontowane cichobieżne windy, szerokie ciągi piesze i niskie krawężniki. Dla zmotoryzowanych zaplanowano 143 naziemne miejsca postojowe — w tym dla niepełnosprawnych i wyposażone w stacje do ładowania pojazdów elektrycznych. W budynku pojawi się również 79 komórek lokatorskich. Obiekt będzie całodobowo monitorowany, a na osiedlu znajdą się place zabaw dla dzieci i tereny rekreacyjne. Cena za metr kwadratowy zaczyna się od 8 tys. złotych brutto.

Modny adres

Mieszkania w poprzemysłowej nieruchomości zwykle stanowią gratkę dla koneserów loftowych klimatów. Nie inaczej ma być w odnowionej kaszarni. — Duże okna o łukowych nadprożach gwarantują nasłonecznienie mieszkań i nadają budynkowi lekkość. Z tarasów na pierwszym i piątym piętrze rozpościera się widok na osiedle i okolicę. Ciekawe atrium, w którym znajdą się klapy włazowe i przeszklone windy, wyróżni kaszarnię na mieszkaniowej mapie Wrocławia — uważa prezes spółki Atal. Budynek jest odgrodzony od ruchliwych ulic — Żmigrodzkiej i Obornickiej, a sprawna komunikacja zapewnia szybki dostęp do centrum miasta. W otoczeniu zrewitalizowanych zabudowań dawnego zespołu Młyna Różanka — spichlerza, kaszarni i odnawianej willi (Villa Rosa) — powstają nowe budynki, składające się na pierwszy, drugi, trzeci i czwarty etap osiedla. W całej inwestycji Nowe Miasto Różanka ma powstać ponad 800 lokali w dziewięciu budynkach, w tym również usługowe. Największe dostępne mieszkanie, poza ofertą kaszarni, liczy ponad 120 m kw. i znajduje się w rewitalizowanym młynie. Planowany termin oddania piątego etapu przedsięwzięcia to czwarty kwartał 2021 r. Za projekt osiedla odpowiada własny dział projektowy dewelopera oraz pracownia TH Architekci.

Dorota Kaczyńska

Dziennikarka, analityk. Wieloletnia współpracowniczka „Pulsu Biznesu”, „Pulsu Biznesu Weekend” i „Rzeczpospolitej”. Specjalizuje się w tematyce gospodarczej, jest szczególnie zainteresowana sektorem budowlanym i nieruchomości. Z wykształcenia filolog klasyczny.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Kaczńska

Polecane