W stronę telefonii stacjonarnej

Magdalena Wierzchowska
12-07-2006, 00:00

Polkomtel chce kupować abonament od TP. Analitycy spodziewają się, że to wstęp do świadczenia usług konwergentnych.

Dzisiaj regulator powinien wydać decyzję umożliwiającą Tele2 hurtowy zakup abonamentu (WLR) od Telekomunikacji Polskiej (TP). W kolejce jest kolejny chętny — Polkomtel, operator sieci Plus i Sami Swoi.

— Złożyliśmy wniosek podobny do wniosku Tele2 o umożliwienie nam hurtowego zakupu abonamentu od Telekomunikacji Polskiej. Spodziewam się, że decyzja zostanie wydana szybko — mówi Jerzy Sadowski, dyrektor departamentu strategii i rozwoju Polkomtela.

Na pierwszy rzut oka to dość zaskakujące posunięcie, bo Pol- komtel jest kojarzony przede wszystkim z telefonią komórkową. Ale operator świadczy też usługi telefonii stacjonarnej poprzez prefiks 1069. Umożliwia on abonentowi Plusa zadzwonienie na telefon stacjonarny w sześciu strefach (Warszawa, Katowice, Poznań, Wrocław, Szczecin oraz Bydgoszcz), do innego miasta, na komórkę i za granicę.

— Mamy nadzieję rozwinąć tę usługę i WLR do tego służy — mówi Jerzy Sadowski.

Na razie skromnie

Usługi telefonii stacjonarnej to niewielka część przychodów operatora. Na tym rynku cały czas dominuje Telekomunikacja Polska, która na koniec marca miała 80,7 proc. rynku połączeń lokalnych, 63,4 proc. — międzynarodowych oraz 72,3 proc.— międzymiastowych. Przychody z rynku telefonii stacjonarnej cały czas spadają, jednak świadczenie tego typu usług jest miłym dodatkiem do przychodów dla firm oferujących inne usługi telekomunikacyjne — dla operatorów kablowych czy właśnie operatorów telefonii komórkowej.

— Polkomtel ma niewielką sieć telefonii stacjonarnej i chce uzyskać dostęp do sieci TP, by zwiększyć obecność na tym rynku — mówi Anna Streżyńska, pre- zes Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

Początek wyścigu

Większość analityków uważa jednak, że Polkomtel stara się o dostęp do sieci TP, by zaoferować telefonię konwergentną, czyli połączenie telefonii stacjonarnej i komórkowej. Polega ona na tym, że klient płaci jeden abonament i ma jeden telefon, z którego może dzwonić w domu i poza nim.

— Może to być wstęp do wyścigu o tę usługę. By coś uszczknąć z rynku telekomunikacyjnego, trzeba być o krok przed inny- mi operatorami — mówi Przemysław Sawała-Uryasz, analityk CA IB.

Ponieważ rynek telefonii komórkowej coraz bardziej się nasyca, a przychody z usług telefonii stacjonarnej spadają, na tego typu usługę decyduje się coraz więcej europejskich telekomów. W Polsce przymierza się do niej Grupa TP — z nieoficjalnych informacji wynika, że mogłaby ją zaoferować jeszcze w tym roku. Na razie nic nie wiadomo, by Polska Telefonia Cyfrowa, operator sieci Era, miała jakieś plany podążające w tym kierunku.

— Możliwość zaoferowania takiej usługi pozwoli Polkomtelowi przyciągnąć klientów, choć połączenia komórkowe nadal będą głównym źródłem przychodów operatora — mówi Dorota Puchlew z Bankowego Domu Maklerskiego PKO BP.

Spółka nie chciała udzielić komentarza w tej sprawie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Wierzchowska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / W stronę telefonii stacjonarnej