W święta osiągamy szczyty

Marcin Złoch
opublikowano: 10-01-2007, 00:00

Na przełomie roku Polacy wysłali miliard SMS-ów i 4,5 mln MMS-ów. Większość zawierała życzenia.

Tradycyjnie okres przedświąteczny i noworoczny są momentami przyprawiającymi zarządzających wydajnością sieci telefonii komórkowej o ból głowy. Powodem nie są bynajmniej sylwestrowe szaleństwa, lecz wielki ruch, który trzeba obsłużyć. W związku ze zbliżającym się szczytem, aby uniknąć problemów z ewentualnym przeciążeniem, operatorzy sieci komórkowych radzą dzwonić lub wysyłać wiadomości z życzeniami wcześniej. Niestety mało kto korzysta z dobrych rad, czego efektem są opóźnienia w dostarczaniu SMS-ów.

SMS pod choinką

W okresie świątecznym od soboty 23 do wtorku 26 grudnia, klienci Polskiej Telefonii Cyfrowej, operatora sieci Era i Heyah, wysłali i odebrali łącznie około 345 mln wiadomości tekstowych oraz ponad 1,5 mln wiadomości multimedialnych. W tym czasie klienci sieci Plus wysłali blisko 1 mln MMS-ów oraz około 175 mln SMS-ów, czyli niemal dwukrotnie więcej niż przed rokiem. W Wigilię, między godziną 14.00 a 15.00, użytkownicy sieci Plus wysyłali 2,3 tys. SMS-ów na sekundę. Podczas tegorocznych świąt w sieci Orange wysłano rekordową liczbę wiadomości z życzeniami: 231 mln tekstowych i 1,2 mln multimedialnych.

Niestety, z racji zastosowania różnych sposobów zliczania, nie można precyzyjnie ustalić liczby wysłanych wiadomości. Operator Ery i Heyah, publikując wyniki, zsumował wiadomości wysłane i odebrane przez klientów. Informacje sieci Plus dotyczą wiadomości wysłanych, nie obejmując MMS-ów i SMS-ów wysłanych z aplikacji, np. z bramek SMS-owych ani też wiadomości otrzymanych przez klientów. Natomiast operator Orange informuje o ilości przesłanych wiadomości, bez dodatkowych uściśleń. Jednak ostrożnie licząc od 23 do 26 grudnia 2006 r. Polacy wysłali około 650 mln wiadomości tekstowych i ponad 3 mln wiadomości multimedialnych.

Okres Nowego Roku (31.12.2006 — 01.01.2007) to najcięższa próba dla sieci komórkowych. Większość osób chce złożyć życzenia bliskim w okolicach północy. Klienci sieci Plus w ciągu tych dwóch dni wysłali blisko 550 tys. wiadomości multimedialnych oraz około 106 mln SMS-ów. W czasie poprzedzającym i podczas zabaw sylwestrowych klienci Orange wysłali ponad 112 mln SMS-ów.

Obrazkowo w Nowy Rok

Liczba MMS-ów wyniosła zaś ponad 500 tys. W sylwestra i Nowy Rok klienci Polskiej Telefonii Cyfrowej wysłali i odebrali prawie 160 mln krótkich wiadomości tekstowych. Liczba wiadomości multimedialnych przekroczyła 570 tys. Oznacza to, że Polacy w dwa dni wysłali ponad 300 mln SMS-ów i około 1,5 mln MMS-ów. Sumując szacunki, można pokusić się o stwierdzenie, że w świąteczno-noworocznym tygodniu wysłali blisko 1 mld SMS-ów i ponad 4,5 mln wiadomości multimedialnych. Co oznacza, że każdy z nas wysłał średnio 26 SMS-ów i 0,1 MMS-a.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Złoch

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu