W trzecią rocznicę NewConnect

AT
01-10-2010, 00:00

Jednym ze sposobów zdobycia finansowania firmy jest wejście na giełdowy rynek NewConnect. Trzeba jednak wiedzieć, jak to umiejętnie zrobić.

Inwestorzy są rozczarowani rynkiem NewConnect. Ale mimo wszystko daje on szansę na pokaźne zyski.

Jednym ze sposobów zdobycia finansowania firmy jest wejście na giełdowy rynek NewConnect. Trzeba jednak wiedzieć, jak to umiejętnie zrobić.

Rynek NewConnect miał być dla spółek szansą na tani i szybki kapitał. Właśnie obchodzi on swoje trzecie urodziny, co daje pretekst, by sprawdzić, czy zdał egzamin — zarówno wśród przedsiębiorców, jak i inwestorów.

— Śledząc losy 164 przedsiębiorstw, których akcje są notowane na NewConnect, trudno nie odnieść wrażenia, że nie wszystko poszło tak, jak zakładano. Poziom indeksu wyraźnie wskazuje, że inwestorzy raczej nie są zadowoleni, a przynajmniej ich znaczna część. Są oczywiście chlubne wyjątki, kiedy spółki już na debiucie dawały zarobić kilkaset procent przy wysokich obrotach, ale tylko wytrawni inwestorzy potrafili dokonać właściwego wyboru — ocenia Radosław Tadajewski, ekspert Trinity Capital Investments.

Potwierdza to także wskaźnik cena/zysk, który nie pozostawia złudzeń, co do atrakcyjności wycen spółek notowanych na małym rynku, dla NC Index wynosi on obecnie prawie 200. Dla porównania — w tym samym czasie ten sam wskaźnik na londyńskim AIMie, który jest największym rynkiem alternatywnym, wynosi niecałe 15.

Zasada Warrena Buffeta

Nie oznacza to jednak, że NewConnect to rynek nieciekawy. Jest to po prostu miejsce, w którym należy inwestować rozważniej niż na dużym parkiecie.

— Wynika to przede wszystkim z faktu, że spółki debiutujące na NewConnect są znane tylko lokalnie, w wielu przypadkach mają krótką historię, więc trudno zweryfikować ich prognozy. Z tego powodu najlepiej trzymać się zasady Warrena Buffeta, który nie inwestuje w spółki, których działalności nie zrozumiał. Inwestorzy przed decyzją o zakupie akcji powinni poświęcić tyle czasu, ile potrzeba na zapoznanie się ze wszystkimi informacjami dotyczącymi spółki. Powinni poznać jej zarząd — jeśli nie podczas osobistego spotkania, to choćby podczas rozmowy telefonicznej — radzi Radosław Tadajewski.

Nie należy zapominać o autoryzowanych doradcach firmy, którzy są bogatym źródłem informacji na temat debiutującego przedsiębiorstwa. Bo nie tylko od spółki zależy, ile kapitału pozyska i jakie będą jej dalsze losy, ale i od autoryzowanego doradcy, który ma ogromny wpływ na bieg wydarzeń.

— Może zostać najlepszym sojusznikiem albo problemem debiutującej spółki. Dlatego istotna jest uważna i krytyczna analiza ofert składanych przed doradców spółce przygotowującej się do debiutu. Pośród dużej liczby autoryzowanych doradców, których jest 74, są tacy, którzy rozumieją swoją rolę i patrzą daleko w przyszłość, ale i tacy, którym zależy na szybkim zysku. Dlatego warto poświęcić czas na dokonanie właściwego wyboru. Od niego będzie przecież bardzo wiele zależało — podkreśla Radosław Tadajewski.

Szansa na zysk

NewConnect to również wielka szansa dla firm, które planują pozyskać kapitał na rozwój. Szansa, jaką trudno znaleźć gdziekolwiek indziej.

— Przykładów spółek, które zmieniły oblicze dzięki debiutowi na rynku alternatywnym, jest bez liku. Wystarczy wymienić wrocławskie SSI i MW Trade, Centrum Klima czy Adv.pl. Te firmy oprócz znacznych pieniędzy od inwestorów zyskały także dużą przewagę konkurencyjną i rozpoznawalność. Każda wykorzystała to w inny sposób, ale sukces jest niezaprzeczalny — komentuje Radosław Tadajewski.

Krótko mówiąc — NewConnect daje szansę na pokaźne zyski, ale wymaga to dużo więcej uwagi, analiz i zdrowego rozsądku niż przy inwestycjach w bardziej dojrzałe firmy.

74

Tylu jest w Polsce autoryzowanych doradców, pomagających spółkom w debiucie na rynku NewConnect. Nie wszyscy jednak patrzą daleko w przyszłość. Dlatego trzeba ich odpowiedno wybierać.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: AT

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / W trzecią rocznicę NewConnect