W USA Dow Jones zniżkuje, Nasdaq w górę dzięki Adobe

Kredyt Bank S.A.
opublikowano: 13-09-2002, 19:51

NOWY JORK (Reuters) - W połowie piątkowych sesji w USA akcje spółek technologicznych nieznacznie zwyżkowały dzięki optymistycznej prognozie przedstawionej przez producenta oprogramowania - firmę Adobe Systems. Korekta prognozy przez koncern wielobranżowy Honeywell spowodowała natomiast przecenę tradycyjnych blue-chipów.

Nastroje pogarsza też perspektywa coraz bardziej prawdopodobnej wojny z Irakiem.

"Perspektywy są coraz gorsze. Mamy wojnę na horyzoncie, a poszczególne spółki nie dostarczają nam zbyt wielu dobrych wiadomości" - powiedział William Strazzullo, analityk ze spółki State Street Global Markets.

Irak odrzucił amerykańskie żądania wpuszczenia na swoje terytorium inspektorów rozbrojeniowych ONZ. Dzień wcześniej prezydent USA George W. Bush powiedział na forum ONZ, że akcja wymierzona w Irak będzie nieunikniona, jeżeli ONZ nie uda się zmusić tego kraju do zniszczenia broni masowej zagłady.

Perspektywa wybuchu wojny w sytuacji, gdy gospodarka wciąż nie może pewniej stanąć na nogi, wywiera stałą presję na rynek.

Inwestorzy zignorowali informację o wzroście sprzedaży detalicznej w sierpniu i skupili się na obniżeniu prognozy przez Honeywella. Kurs wchodzącej w skład indeksu Dow Jones spółki spadł o ponad 15 procent i pociągnął za sobą swoich konkurentów - United Technologies i General Electric.

Cena ropy wzrosła gwałtownie, kiedy iracki wicepremier Tarik Aziz odrzucił żądanie bezwarunkowego wpuszczenia inspektorów ONZ na teren Iraku, zwiększając tym samym prawdopodobieństwo wybuchu konfliktu zbrojnego. Biały Dom odpowiedział, że odrzucenie żądania oznacza, że Irak ma coś do ukrycia.

W zaledwie dwa dni po rocznicy wydarzeń z 11 września, Ameryka ponownie przypomniała sobie o groźbie zamachów terrorystycznych. Policja na Florydzie zatrzymała trzech mężczyzn i zdetonowała paczkę znalezioną w ich samochodzie.

Wcześniej kobieta pracująca w restauracji podsłuchała rozmowę, w której mężczyźni omawiali szczegóły czegoś, co mogło być zamachem terrorystycznym.

Kurs producenta oprogramowywania Adobe Systems wzrósł o ponad 10 procent, ponieważ spółka przedstawiła optymistyczną prognozę wyników na bieżący kwartał

Do godziny 19.44 indeks Dow Jones stracił 0,48 procent i spadł do 8.338,91 punktu.

Nasdaq Composite zyskał 0,71 procent i wzrósł do 1.288,79 punktu.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kredyt Bank S.A.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu