W USA kolejne wybuchy - rynki światowe w panice

Przemek Barankiewicz
11-09-2001, 16:25

Światowe rynki z paniką zareagowały na ataki terrorystyczne w USA. Giełdy za oceanem są ciągle zamknięte, podobnie jak wszystkie ważniejsze budynki za oceanem. W Europie indeksy tracą po ok. 5 proc., spada kurs dolara, rośnie cena złota i ropy naftowej. Do zamachów na World Trade Center i Pentagon przyznał się Demokratyczny Front Wyzwolenia Palestyny. Ewakuowano już między innymi Biały Dom, Capitol, zamknięto wszystkie lotniska. Na razie nie przynosi to rezultatu – zaatakowano kolejny budynek w Chicago. Przed chwilą wybuchł budynek Capitolu.

Liczba ofiar nie jest znana, ale może być ogromna. Całkowicie runęła jedna z wież WTC, w którym pracę zaczynało 50 tys. ludzi. Najpierw w wieżowiec uderzył jeden samolot pasażerski, a 18 minut po nim kolejny. Oba samoloty, należące do United Airlines, zostały wcześniej porwane. Obawiano się uderzenia trzeciego samolotu w WTC, ale ten najprawdopodobniej zaatakował Pentagon, który stoi w ogniu.

Panika najpierw dopadła amerykańskie giełdy futures. Kontrakty terminowe na Nasdaq błyskawicznie spadły 3 proc. poniżej wczorajszego zamknięcia. Panikę dodatkowo spotęgowało dramatyczne obciążenie sieci, uniemożliwiające płynne składanie zleceń.

ONO

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemek Barankiewicz

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / W USA kolejne wybuchy - rynki światowe w panice