W USA możliwe niewielkie spadki na otwarciu

HYDROBUDOWA SPÓŁKA AKCYJNA
22-01-2003, 14:29

NOWY JORK (Reuters) - Środowe sesje w USA rozpoczną się prawdopodobnie od niewielkich spadków, ponieważ Wall Street przekopuje się przez stosy raportów kwartalnych, a nad rynkiem wciąż wisi widmo wojny z Irakiem.

Wyniki, które otrzymują inwestorzy - dziś między innymi od Motoroli, Pfizera, Eastman Kodak i J.P. Morgan Chase - nie dają jasnego obrazu sytuacji w jakiej znajdują się amerykańskie przedsiębiorstwa.

"Rynek obawia się, że choć wyniki za czwarty kwartał są najczęściej przyzwoite, to przyszłość pozostaje bardzo niepewna" - powiedział Peter Boockvar, analityk ze spółki Miller Tabak & Co.

Wtorek był czwartym z rzędu dniem spadków na Wall Street, bo gracze obawiają się wojny z Irakiem, a rosnąca obecność amerykańskich wojsk w regionie Bliskiego Wschodu czyni ten scenariusz coraz bardziej prawdopodobnym.

Prezydent USA George W. Bush odrzucił sprzeciw wobec wojny jaki wyraziły Francja Niemcy i Rosja ostrzegając we wtorek, że Irak w oczywisty sposób nie spełnił postanowień rezolucji ONZ wzywających Bagdad do rozbrojenia.

We wtorek po zamknięciu sesji Motorola, drugi pod względem wielkości producent telefonów komórkowych na świecie podał, że dzięki dobrym wynikom działu telefonów i półprzewodników udało mu się w ubiegłym kwartale osiągnąć zysk netto. Zarazem jednak spółka obniżyła prognozę na pierwszy kwartał.

Pfizer, największy na świecie producent leków poinformował o wzroście zysków w czwartym kwartale. Dzięki agresywnej polityce cięcia kosztów zysk odnotował także producent sprzętu telekomunikacyjnego Eastman Kodak. I ta spółka obniżyła jednak prognozę na 2003 rok i zapowiedziała zwolnienie 2.900 osób.

Złe wieści dla inwestorów miał także bank J.P. Morgan Chase. Druga pod względem wielkości grupa finansowa w USA odnotowała stratę kwartalną, spowodowaną między innymi koniecznością utworzenia rezerw w wysokości 1,3 miliarda dolarów na pokrycie strat wynikających z bankructwa Enronu.

Do godziny 14.20 kontrakty terminowe na Nasdaq 100 spadły o 0,79 procent do 1.001,00 punktu. Kontrakty na S&P 500 spadły o 0,72 procent do 881,70 punktu.

((Tłumaczył: Tomasz Krzyżanowski; Redagował: Piotr Skolimowski; Reuters Messaging: tomasz.krzyzanowski.reuters.com@reuters.net; Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: HYDROBUDOWA SPÓŁKA AKCYJNA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / W USA możliwe niewielkie spadki na otwarciu