W USA narasta optymizm

  • Anna Wrzesińska
opublikowano: 09-01-2012, 10:35

Końcówka pierwszego tygodnia w 2012 roku na rynku walutowym nie należała do najlepszych. Słabsze dane napływające z Niemiec i strefy euro, obawy o kondycję finansową Hiszpanii, a także pogarszająca się sytuacja Węgier skutkowały wzrostem niepewności w Europie.

Co więcej, coraz bardziej uwidacznia się różnica pomiędzy Starym Kontynentem a USA. Opublikowane w piątek dane z amerykańskiego rynku pracy ponownie bardzo pozytywnie zaskoczyły. Stopa bezrobocia spadła w grudniu do poziomu 8,5%, natomiast liczba miejsc pracy w sektorze pozarolniczym zwiększyła się o 200tys. To przełożyło się na dalszą wyprzedaż europejskiej waluty wobec dolara, jak i jena.  USD zyskiwał tym razem nie tylko dzięki statusowi safe-haven, ale także lepszym publikacjom makroekonomicznym.

W dalszym ciągu utrzymują się obawy, że Europa przyczyni się do dalszego osłabienia kondycji globalnej gospodarki.  Niemiecki Der Spiegel podał w weekend, że Międzynarodowy Fundusz Walutowy traci zaufanie w zdolność Grecji do uporządkowania swoich finansów publicznych i  zmniejszenia zadłużenia. Kraje strefy euro stoją przed ryzykiem cięcia ratingów przez agencje, a w przypadku niektórych krajów jest to tylko kwestia czasu.  Ponadto  niepokoją utrzymujące się wysokie rentowności długu krajów strefy euro. Dzisiaj nastroje pozostają nieco lepsze w oczekiwaniu na spotkanie Merkel i Sarkoziego. Rynki będą bacznie śledziły, czy europejski tandem zapowie dalsze działania mające na celu wyleczenie strefy euro z kryzysu długu. To powinno przyćmić nieco zaplanowane na dziś aukcje niemieckich i francuskich bonów skarbowych- rynki będą oczekiwały na aukcje hiszpańskich i włoskich obligacji zaplanowane pod koniec tego tygodnia.

Na rynku krajowym sentyment do złotego nie pozostaje najlepszy. Problemy Węgier odbijają się na całym regionie. Co gorsza, agencja ratingowa Fitch Ratings obniżyła długookresowy rating kredytowy Węgier do poziomu śmieciowego wobec nasilających się obaw przed niewypłacalnością. Już ostatnio Węgry miały problem ze sprzedażą swojego długu, co stawia pod znakiem zapytania dzisiejsza aukcję 6-tygodniowych bonów skarbowych.

EURPLN
Notowania euro złotego pozostają dzisiaj dość stabilne, jednak złotemu w dalszym ciągu ciąży sytuacja w regionie. EURPLN utrzymuje się powyżej linii poprowadzonej po ostatnich minimach lokalnych, która wyznacza najbliższe wsparcie  w rejonie 4,4750 oraz chmury ichimoku na wykresie dziennym, co potwierdza siłę trendu wzrostowego. Silnym oporem pozostaje strefa 4,5135-4,5220.

EURUSD
Dzisiaj rano eurodolar ustanowił nowe minimum lokalne na poziomie 1,2666, tym samym przełamując wsparcie w postaci projekcji 141,4% całości wzrostów z października 2011. To przyniosło odreagowania, ale również z technicznego punktu widzenia otworzyło drogę do dalszych spadków w rejon 1,2600, gdzie znajdują się minima z sierpnia 2010r. Silny opór wyznaczają okolice 1,2870.

GBPUSD
GBPUSD powrócił w okolice dolnego ograniczenia zakresu wahań, czemu sprzyjał silny wzrost wartości dolara amerykańskiego podczas piątkowej sesji. Para handlowana jest nieco powyżej istotnej strefy wsparcia 1,53-1,5350, co może sprzyjać odreagowaniu. 100-okresowa średnia na wykresie dziennym wyznacza silny opór w rejonie 1,5760.

EURJPY
Eurojen pozostaje w silnym trendzie spadkowym. Jak na razie wsparcie w postaci projekcji 141,4% całości fali wzrostowej z poziomu 105,40 zadziałało. Dzisiaj może nastąpić lekkie odreagowanie, na co wskazuje również zachowanie giełd. Najbliższy opór wyznacza strefa 98,55-98,80.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Wrzesińska www.idmtrader.pl

Polecane