W Warszawie rynkiem biurowym rządzą najemcy

Radosław Górecki
opublikowano: 12-03-2002, 00:00

Zdaniem analityków, w najbliższym czasie na warszawskim rynku biurowym należy się spodziewać stabilizacji czynszów w centrum miasta.

Firma CB Richard Ellis wydała raport Global Market Rents, zawierający ranking najdroższych biur świata. Wynika z niego, że najwięcej za biura płacą najemcy, którzy na siedzibę swojej firmy wybrali londyński West End. Koszty najmu metra kwadratowego sięgają tu 1,7 tys. EUR rocznie (około 146 EUR miesięcznie, czyli 507 zł za mkw. miesięcznie). Czołowe pozycje w rankingu najdroższych miejsc świata pod względem kosztów wynajmu powierzchni biurowych zajmują od 6 miesięcy te same miasta — na drugim miejscu Tokio (ścisłe centrum), trzecim — Londyn (dzielnica City), czwartym — Tokio (centrum).

Analitycy z CB Richard Ellis zaobserwowali, że w większości państw czynsze za powierzchnie biurowe są stabilne.

— W Europie czynsze za najlepsze powierzchnie biurowe w prestiżowych, centralnych lokalizacjach pozostają na tym samym poziomie. Przyczyniły się do tego niskie wskaźniki powierzchni nie wynajętej. Ogólnie, dużo więcej powierzchni jest dostępnej w lokalizacjach poza centrum. Tam też można spodziewać się dość znacznego spadku czynszów — mówi Michael Haddock, dyrektor odpowiedzialny za analizy rynków Europy i Afryki.

Pomimo spowolnienia gospodarczego w Polsce, analitycy coraz częściej zwracają uwagę na to, że rośnie tzw. aktywność deweloperska. Nawet dalszy spadek czynszów nie powinien przeszkodzić powrotowi stabilizacji.

— Z naszych analiz wynika, że obecnie stawki czynszu za najlepsze powierzchnie biurowe w centrum Warszawy kształtują się na poziomie 28-30 USD za mkw. miesięcznie, a deweloperzy oferują okresy wolne od opłat czynszowych (zazwyczaj 3-6 miesięcy) lub w inny sposób pokrywają część kosztów ponoszonych przez najemców. Jeżeli przyjmiemy, że przeciętny okres na jaki zawierana jest umowa najmu to 5 lat, stawka czynszu „efektywnego” wynosi 25-27 USD za mkw. miesięcznie — mówi Nigel Wade, dyrektor zarządzający CB Richard Ellis Polska.

Jego zdaniem, sytuacja z lokalizacjami poza centrum jest podobna, jednak czynsze kształtują się tu na zdecydowanie niższym poziomie — 16-18 USD za mkw. miesięcznie (czynsz „efektywny” to 14-16 USD).

— Warszawa, zajmując 37 pozycję w naszym rankingu jest wciąż droższa niż Praga (72 miejsce), Budapeszt (95 miejsce) czy Wiedeń (87 miejsce w rankingu). W naszym regionie tylko Moskwa, zajmująca 7 pozycję, jest droższa od Warszawy. W najbliższej przyszłości czynsze w centrum stolicy ustabilizują się, a w obiektach zlokalizowanych poza centrum odnotowany zostanie ich znaczny spadek — twierdzi Nigel Wade.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Radosław Górecki

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / W Warszawie rynkiem biurowym rządzą najemcy