W zakładach robi się coraz bezpieczniej

Karolina Zawadka
opublikowano: 04-05-2016, 22:00

Po zakończeniu programu wzmożonego nadzoru PIP w większości placówek ograniczono zagrożenia dla pracowników.

W latach 2013-2015 zakłady o wysokiej skali zagrożeń zawodowych objęte zostały wzmożonym nadzorem. Inspektorzy pracy wzięli pod lupę 55 miejsc, gdzie ryzyko niebezpieczeństwa było największe. W sprawdzanym okresie w badanych przedsiębiorstwach doszło do 1481 wypadków przy pracy, w tym 5 wypadków śmiertelnych i 17 ciężkich — wynika z raportu Państwowej Inspekcji Pracy.

Zakłady pod wzmożonym nadzorem

Na podobnym poziomie utrzymuje się odsetek pracodawców, którzy naruszali przepisy BHP, dotyczące urządzeń technicznych i maszyn. Ujawniono wiele uchybień, które generowały wypadki, np. brak części chroniących przed dostępem do miejsc niebezpiecznych (obrabiarki do metali — 25 proc. kontrolowanych zakładów, przenośniki — 12 proc., pozostałe obrabiarki — 25%). Kolejną odkrytą nieprawidłowością było nieutrzymywanie maszyn i urządzeń w stanie sprawności technicznej i czystości.

Stwierdzono również porównywalny odsetek pracodawców, u których ujawniono nieprawidłowości związane z prowadzeniem prac transportowych.Błędy dotyczyły niewłaściwego oznakowania i zabezpieczenia dróg transportowych (23 proc.), braku ładu i porządku w ciągach komunikacyjnych (17 proc.) oraz złego stanu technicznego dróg i przejść komunikacyjnych (15 proc.). Jednak w opisanych wyżej przykładach niemal połowa błędów została usunięta w czasie trwania kontroli.

Poprzez dostosowanie maszyn do minimalnych wymagań w 46 zakładach udało się ograniczyć zagrożenia chorobowe i wypadkowe. Zrealizowano to poprzez zastosowanie osłon instalacji i urządzeń ochronnych, które zabezpieczyły pracowników przed dostępem do niebezpiecznych miejsc oraz wykonanie prac zmierzających do zmniejszenia uciążliwości hałasu. W 17 zakładach objętych kontrolą zlikwidowano miejsca pracy, które zagrażały życiu bądź zdrowiu pracowników.

Praca inspektorów kontrolnych w zakładach objętych wzmożonym nadzorem wspierana była działalnością prewencyjno-promocyjną. Kontrolujący uświadamiali pracodawców o możliwości udziału w realizowanych przez Państwową Inspekcję Pracy programach prewencyjnych lub szkoleniach, szczególnie dotyczących skutecznych metod zarządzania bezpieczeństwem i higieną pracy, praktycznych sposobów dostosowania maszyn do minimalnych wymagań oraz przestrzegania przepisów bhp przy eksploatacji wózków jezdniowych. Po zakończeniu programu w większości zakładów stwierdzono poprawę w zakresie ograniczania zagrożeń zawodowych. W czterech przypadkach, gdzie nie stwierdzono poprawy bezpieczeństwa pracowników, nadzór będzie kontynuowany w latach 2016-2018.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Karolina Zawadka

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu