Wakacje mogą nie służyć pszenicy

opublikowano: 30-06-2015, 00:00

Ostatnie zwyżki pokazują, że inwestorom sprzyjać mogą jednocześnie i upały, i ulewy, o ile tylko będą wystarczająco nieznośne.

Skwar i bezchmurne niebo to raczej odpowiedni pogodowy scenariusz na wakacje. Innego zdania mogą być jednak ci z rolników, którzy zaczynają właśnie zauważać, jak liście dojrzewających zbóż zwijają się powoli z braku wilgoci. Inwestorzy na giełdach towarowych śledzą więc najnowsze europejskie prognozy, bo właśnie z unijnych pól zbiera się i eksportuje najwięcej pszenicy na świecie.

Mimo że według większości raportów spodziewane są i tak dobre żniwa, oficjalne oczekiwania względem plonów zmniejszono już o 1 mln ton, do 141,6 mln ton, informuje Stratégie grains. Główna instytucja kontrolująca ten rynek we Francji, FranceAgriMer, również skorygowała swoją opinię — tym razem o jakości zboża. Największy unijny producent spodziewał się na początku czerwca, że prawie 90 proc. upraw będzie w dobrym, jeśli nie znakomitym stanie, a w zeszły piątek oczekiwany udział tej kategorii spadł już do około 80 proc. Podobne zmiany nietrudno też znaleźć w raportach instytucji brytyjskich czy niemieckich, ale ogólne prognozy dotyczące produkcji całego regionu dalej są na stosunkowo dobrym poziomie.

Wszelkie zagrożenia zawsze jednak ożywczo działają na cenowe notowania — unijny kontrakt na pszenicę podrożał w ubiegłym tygodniu o 9 proc., a na amerykańskiej giełdzie zboże zdrożało w tym czasie o 12 proc. Licząc na pogodne lato, na giełdach towarowych zainwestować możemy poprzez instrumenty pochodne i certyfikaty, notowane na GPW.

Dobrze jednak wiedzieć, że takim interesom sprzyjać może susza w Europie, Kanadzie i Australii, ale w pasie amerykańskich upraw za złe warunki odpowiedzialne są właśnie ulewy — na dochodowe wakacje dobre będą więc czasem słońce, a czasem deszcz, byle tylko jednego i drugiego było za dużo.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Weronika Kosmala

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu