Wakacje z dotacjami

opublikowano: 04-07-2018, 22:00

Pomimo urlopów, tempo konkursowe nie zwalnia. Lipiec i sierpień obrodzą wieloma naborami z grantami dla firm

Jakie będzie lato w tym roku? Na to pytanie nawet meteorolodzy nie mają pewnej odpowiedzi. Natomiast wiadomo, że będzie dobra pogoda dla funduszy unijnych. Dotacyjny kołowrotek będzie kręcił się głównie dla przedsiębiorców, którzy stawiają na innowacje i projekty badawczo- -rozwojowe. Tylko w tym miesiącu instytucje zarządzające pieniędzmi unijnymi z krajowych i regionalnych programów operacyjnych ogłoszą aż 63 konkursy, z czego większość jest przeznaczona dla firm.

Zobacz więcej

Fot. Bloomberg

Nowości? Coraz więcej przedstawicieli biznesu zdaje sobie sprawę, że wzornictwo to klucz do stworzenia konkurencyjnego produktu. Dlatego Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) uruchomiła dla nich konkurs Design dla przedsiębiorców. Wyłączone są z niego firmy z makroregionu Polska Wschodnia, dlatego, że już mają do dyspozycji inny tego typu instrument, czyli Wzór na konkurencję. Pomoże on przedsiębiorcom przeprowadzić audyt wzorniczy, opracować strategię wzorniczą, a następnie ją zrealizować. W sezonie wakacyjnym nie mogło zabraknąć grantów z programów sektorowych. Szansę na unijne wsparcie dostały firmy z branży motoryzacyjnej, farmaceutycznej i recyklingu surowców mineralnych. Poniżej prezentujemy subiektywny przegląd najciekawszych propozycji dotacyjnych.

1.1.1 POIR: Szybka ścieżka

Flagowy program Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) wspiera nowatorskie projekty realizowane we wszystkich województwach oprócz mazowieckiego. O pieniądze z tego instrumentu firmy MŚP i duzi gracze mogli już powalczyć w pierwszej połowie tego roku. Już niedługo, bo w połowie sierpnia, kolejne nabory — i można mieć pewność, że znów będzie dużo chętnych. Co roku rządowa agencja przeznacza na ten konkurs pokaźną pulę pieniędzy i coraz lepiej dopasowuje go do potrzeb przedsiębiorców.

1.1.1 POIR: Seal of Excellence

To szansa na granty dla przedsiębiorców, którzy mają tzw. status Seal of Excellence (Pieczęć Doskonałości) i realizują projekty o wysokim potencjale innowacyjnym w regionach słabiej rozwiniętych (czyli — wg UE — poza Mazowszem). Wspomniane firmy przeszły już przez sito Komisji Europejskiej, ale nie dostały dofinansowania z unijnego programu Horyzont 2020, bo jego budżet się wyczerpał. O co warto zadbać w tym konkursie? Projekty muszą wpisywać się w co najmniej jedną krajową inteligentną specjalizację i nie powinny być oceniane wcześniej w innym naborze NCBR.

1.2 POIR: Sektorowe programy

Dobrą alternatywą dla „szybkiej ścieżki” są dotacje dla konkretnych branż. Programy sektorowe cieszą się dużym zainteresowaniem przedsiębiorców. Dlaczego? Bo są dostosowane do ich oczekiwań. Co ważne, planowane do realizacji projekty B+R muszą wpisywać się w zakres tematyczny określony w agendziebadawczej dla każdego programu. Dzięki dotacjom zmniejszy się ryzyko związane z prowadzeniem innowacyjnych przedsięwzięć w branżach motoryzacyjnej, farmaceutycznej i związanej z odzyskiem odpadów.

2.3.2 POIR: Bony na innowacje

Nie zabrakło również dotacji na usługi związane z opracowaniem nowego wyrobu, projektu wzorniczego, usługi lub technologii. Przedsiębiorcy otrzymają możliwość skorzystania z aparatury badawczej i wiedzy naukowców. Każda firma może liczyć na dofinansowanie do 340 tys. zł. Innowatorzy, którzy zakończą wspomniane przedsięwzięcia i prawidłowo je rozliczą, mogą starać się o granty na wdrożenie nietuzinkowych rozwiązań.

2.3.4 POIR: Ochrona własności

Kolejną szansą dla firm są dotacje na patenty. Firmy mogą powalczyć o pieniądze na pokrycie kosztów związanych z uzyskaniem i realizacją ochrony prawnej stworzonych przez siebie rozwiązań. Nowe kryteria konkursu powinny ułatwić zabezpieczanie wynalazków patentami. Na wspomniane przedsięwzięcia PARP przeznaczyła 50 mln zł. Z tej puli 45,6 mln zł będą mogły zgarnąć firmy spoza woj. mazowieckiego, reszta wesprze projekty z Mazowsza.

2.3.5 POIR: Design

Na początku lipca ruszył konkurs dla przedstawicieli biznesu, którzy stawiają na atrakcyjne i nowoczesne produkty. Granty pomogą firmom MŚP nawiązać współpracę ze specami od wzornictwa lub studiami projektowymi i sfinansują usługi doradcze związane z wdrożeniem i komercjalizacją nowych wyrobów. Przedsiębiorca może dostać dotację w wysokości nawet 500 tys. zł.

2.5 POIR: Programy akceleracyjne

To nowy Scale Up. Pierwszy konkurs rządowego programu Start In Poland, poprzednik programów akceleracyjnych, wsparł sporo innowacyjnych projektów młodych spółek. Teraz oryginalne pomysły mają przebić się dzięki połączeniu sił 10 akceleratorów i 400 start-upów. W towarzystwie średnich i dużych firm będą one wypracowywać przełomowe rozwiązania. W puli jest 120 mln zł, czyli dwa razy więcej niż w budżecie pilotażu.

3.2.1 POIR: Badania na rynek

Przedsiębiorstwa, które nie mają potencjału badawczego, nie muszą rezygnować z nietuzinkowych rozwiązań. Już po raz drugi PARP przeznaczyła specjalną pulę pieniędzy dla firm MŚP ze średnich miast. Budżet konkursu dla nich wynosi 500 mln zł. Natomiast na małych i średnich graczy z całej Polski czeka 750 mln zł. PARP obniżyła kwotę minimalnej wartości projektu z 10 mln zł do 5 mln zł.

4.1.4 POIR: Projekty aplikacyjne

Dotacje pomogą przedsiębiorcom i naukowcom zagrać w duecie. Firmy zdobędą dostęp do wiedzy, a badacze — dodatkowe pieniądze na innowacyjne projekty. Na jedno przedsięwzięcie można dostać nawet 10 mln zł. Z możliwości ubiegania się o granty są wyłączone spółki z Mazowsza. Aby mieć szansę na unijne wsparcie, muszą wychodzić z realizacją inwestycji poza województwo.

20 mln zł To najwyższa dotacja, jaką może zdobyć przedsiębiorca. Wsparcie można otrzymać z programu Badania na rynek.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Zawiślińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu