Walenty był w białym kitlu

  • Alina Treptow
opublikowano: 14-02-2014, 00:00

SPA, botoks, fala uderzeniowa, masaże i badania serca — takimi ofertami firmy medyczne kuszą klientów w walentynki

Nie kwiaty, czekoladki ani superromantyczna kolacja, ale — uwaga — wizyta u lekarza. Firmy medyczne prześcigają się w ofertach z okazji dnia św. Walentego. I tak: w Płocku klienci mają do wyboru masaż i tajemniczo brzmiącą „falę uderzeniową”. Takie dwie karty podarunkowe oferuje medyczna spółka Orlen Medica. Masaży nie trzeba nikomu przedstawiać, natomiast „terapia falami uderzeniowymi to innowacyjny zabieg skutecznie zwalczający cellulit, rozstępy i inne niedoskonałości skóry”— napisała spółka na stronie. Jak odbierze ten prezent piękniejsza połowa związku i jaką falę jakich uczuć może to wywołać — pozostawiamy bez odpowiedzi. Placówki specjalizujące się w medycynie estetycznej, które mają najbogatszą ofertę z okazji Dnia Zakochanych, zdążyły się już nauczyć dyplomacji. Agata Sobecka, dyrektorka ds. marketingu w klinikach medycyny estetycznej La Perla, twierdzi, że jak mężczyzna chce sprezentować swojej drugiej połówce jakiś zabieg, proponuje mu się kartę podarunkową. — I to kobieta będzie mogła wybrać, czy skorzysta z naszych usług SPA, czy np. z botoksu — mówi Agata Sobecka.

Zobacz więcej

fot. Istock

Oprócz kart podarunkowych sieć klinik oferuje w tym roku zniżki na wszystkie zabiegi. — Szczególnie dużym zainteresowaniem cieszą się wspólne wyjazdy do SPA. Zresztą również singielki w tym dniu chcą sobie sprawić przyjemność i też chętniej niż zwykle korzystają z naszych usług — twierdzi Agata Sobecka. Sieć medyczna Scanmed Multimedis postawiła natomiast na akcję profilaktyczną. Pacjenci mogą taniej niż zwykle przebadać serce — skonsultować się z kardiologiem czy zrobić za darmo EKG. Łączenie dnia św. Walentego nie tylko z sercem, ale szerzej — z medycyną, ma więcej przesłanek, niż mogłoby się wydawać.

Marta Piszczatowska, kustosz w Muzeum Historii Medycyny i Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, przypomina, że św. Walenty był patronem osób chorujących m.in. na epilepsję i choroby psychiczne. — Historia Dnia Zakochanych sięga zresztą 900 r., kiedy było to jeszcze pogańskie święto obietnic miłości i przyjaźni. Z typowym dniem zakochanych zaczęto je łączyć dopiero w XV wieku. Mniej więcej w połowie lutego ptaki łączyły się w pary. Do Polski Dzień Zakochanych przyjechał z Wielkiej Brytanii dopiero w XX wieku — mówi Marta Piszczatowska.

Gospodarka kocha walentynki
Przeszczepiony na polski grunt Dzień Zakochanych przynosi złote żniwa coraz większej liczbie branż gospodarki. Zarabiają nie tylko producenci słodyczy, restauratorzy, sprzedawcy kwiatów i operatorzy kinowi — już prawie wszyscy starają się już cokolwiek uszczknąć z konsumpcyjnego boomu w środku lutego: od piekarzy i wizażystów po bezrobotnych studentów.

Zakupy
Zakupów walentynkowych dokonywanych przez Polaków nie sposób porównać do bożonarodzeniowych albo dokonywanych przez Amerykanów. Ciągle święto to, o ile w ogóle obchodzone, chcemy w deklaracjach przeżyć raczej emocjonalnie niż konsumpcyjnie. Jeśli wydajemy, to najmniej, ile się da (50, maksymalnie 100 zł); jeśli kupujemy — to najczęściej kwiaty. Warto jednak zapamiętać, czego nie lubimy dostawać jako wyrazu miłości. Całkowicie odpada bielizna wyszczuplająca, gadżety w kształcie serca, kubki, maskotki i kosmetyki specjalistyczne, takie jak krem na zmarszczki czy żel na cellulit. Mogą być odebrane wbrew intencjom ofiarującego.

Turystyka
Walentynki 2014 wypadają w piątek, czyli przed weekendem, ponadto w kilku województwach poprzedzającym ferie zimowe. Jak dużo osób zaplanowało na ten termin krótki samodzielny wyjazd typu city-break? Portal pośredniczący w sprzedaży biletów lotniczych efly.pl odnotował nieznaczny wzrost liczby rezerwacji w tym terminie, a najczęściej wybierane przez Polaków miasta za granicą to: Paryż, Praga, Barcelona, Berlin i Tel Awiw.

Praca
Okres walentynkowy to dobry impuls również dla rynku pracy. — Osoby szukające pracy tymczasowej nie powinny mieć problemu. Pracodawcy zgłaszają większe zapotrzebowanie na pracowników sprzedających i dostarczających kwiaty, kurierów, osoby obsługujące stoiska handlowe i kelnerów – mówi Krzysztof Inglot z Work Service. Można zarobić nawet 2000 zł, najwięcej przy sprzedaży kwiatów: sprzedawca róż w restauracji dostanie od 20 do 60 zł za godzinę, a kurier — od 16 do 55 zł.

2000 zł Tyle można zarobić na pracy tymczasowej w Dniu Zakochanych.

Telekomunikacja
Operatorzy komórkowi nie chcą podać liczby wykonywanych tego dnia połączeń lub wysyłanych SMS-ów. Sieć Play ujawniła, że 14 lutego rośnie zwykle liczba wysyłanych MMS-ów. — To dobre pytanie dla psychologów lub socjologów, ale można odnieść wrażenie, że łatwiej nam wyrazić uczucie, nie używając słów — mówi Ewa Sankowska z biura prasowego operatora Play.

40,7 proc. Tylu Amerykanów używa smartfonów do zakupu walentynkowych prezentów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Alina Treptow, Anna Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu