Walka z bezrobociem to główny cel ministra

Katarzyna Ostrowska
18-10-2002, 00:00

Do sukcesów Jerzego Hausnera, ministra pracy i polityki społecznej, należy liberalizacja kodeksu pracy. Główne niepowodzenia to brak widocznego zahamowania spadku bezrobocia. Na razie resort stara się tylko gasić pożary.

Niekwestionowanym sukcesem Jerzego Hausnera jest wznowienie dialogu społecznego w ramach Komisji Trójstronnej. Wynikiem tej współpracy jest m.in. nowelizacja kodeksu pracy.

Choć liberalizacja prawa nadal jest niewystarczająca, to jednak wprowadzone zmiany zmniejszają koszty pracy, uelastyczniają stosunek pracy — w tym zwłaszcza w zakresie czasu pracy, zmniejszają obciążenia administracyjne pracodawców oraz ograniczają ochronę działaczy związkowych. Ma to pobudzić przedsiębiorczość oraz stworzyć nowe miejsca pracy.

Na plus należy zaliczyć ministrowi także ustawę o pożytku publicznym i wolontariacie. Ma ona ułatwić działalność organizacjom pozarządowym, reguluje np. zasady współpracy z administracją, formy działania i kontroli. Z ustawy zadowolonych jest około 30 tys. organizacji pozarządowych i 2 mln wolontariuszy.

Na powstrzymanie dalszego wzrostu bezrobocia w tym roku nie ma jednak co liczyć. Tutaj Jerzy Hausner nie ma czym się chwalić, mimo że walka z bezrobociem — ponad 3 mln osób bez pracy — jest priorytetem rządu Leszka Millera. Rząd zapewnia jednak, że uporanie się z tym problemem potrwa 4 lata.

Na koniec września ubiegłego roku stopa bezrobocia sięgała 16,3 proc. Na koniec sierpnia tego roku już 17,4 proc. Na koniec roku, jak zapewnia Jerzy Hausner, bezrobocie nie przekroczy 19 proc. Zacznie spadać natomiast od stycznia (a nie od listopada — jak twierdził wicepremier Kołodko). W projekcie budżetu na 2003 r. rząd założył spadek bezrobocia do 17,7-18,3 proc. z 18,6-18,8 proc. planowanych na ten rok. Tegoroczne działania resortu są na razie doraźne.

Minister nie ogranicza się jedynie do finansowej walki z bezrobociem. Projekt nowelizacji ustawy o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu, ustawa o minimalnym wynagrodzeniu czy program „Pierwsza praca” (skorzystało z niego 80 tys. osób) mają służyć pobudzeniu indywidualnej aktywności. Ministrowi nie udało się natomiast uruchomienie komercyjnego pośrednictwa pracy.

Spektakularną porażką ministra pracy było nieprzeforsowanie przepisów o ograniczeniu łączenia pracy zarobkowej z pobieraniem emerytury. Mimo że propozycja ta miała stworzyć lepsze warunki młodym ludziom na zawodowym starcie, nie spotkała się z poparciem społecznym, a nawet politycznym.

Niewiele zasług może sobie przypisać minister Hausner w dziale ubezpieczeń społecznych. Prace w tym zakresie jednak trwają. Powstały już projekty zmian do ustawy o ubezpieczeniach społecznych, noweli ustawy o OFE oraz ustawy o spłacie zaległości FUS wobec klientów OFE.

Dwa ostatnie są krytykowane, szczególnie przez towarzystwa emerytalne. Zdaniem analityków rynku, zmiany w ustawie o OFE są zbyt głęboką ingerencją rządu w prywatny biznes. Skorygowanie systemu emerytalnego trwa dłużej niż to planował minister. Powód? ZUS. Tam wciąż wiele jeszcze jest do zrobienia. Ważne kwestie — zrównanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn, emerytury pomostowe czy forma wypłaty przyszłych emerytur z OFE — resort pracy zostawił tymczasem na później.

W wywiadzie dla „PB” w marcu tego roku Jerzy Hausner mówił: „W przyszłym roku będziemy działać w lepszych warunkach gospodarczych i wierzę w to, że będzie więcej środków na naprawę rynku. Gdy przejdzie obecna wysoka fala demograficzna, gdy osiągniemy 5-proc. wzrost PKB, to za 4 lata opanujemy sytuację. Chciałbym, żeby wówczas bezrobocie wyniosło 12 proc., ale jeśli wyniesie 14 proc., to też będę zadowolony”. Liczymy na to, Panie Ministrze, i rozliczymy z tych obietnic. Choć zdajemy sobie sprawę, że w walce z bezrobociem nie wszystko zależy tylko od Pana.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Ostrowska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Walka z bezrobociem to główny cel ministra