Czytasz dzięki

Wall Street czeka na raport z rynku pracy

opublikowano: 04-06-2020, 22:37

Ożywienie popytu w ostatnich minutach sesji pozwoliło średniej Dow Jones zaliczyć czwarty wzrost z rzędu. Indeks blue chipów zyskał jednak zaledwie 0,04 proc. S&P500 spadał o 0,3 proc., a Nasdaq tracił 0,7 proc. Nasdaq 100, który ustanowił w czwartek nowy rekord intraday, kończył sesję zniżką o 0,8 proc.

Inwestorzy z amerykańskich rynków akcji zaczęli mieć wątpliwości, czy rajd wzrostowy, który w ciągu 50 dni wyniósł S&P500 o 40 proc. wyżej, nie był zbyt szybki. Osiągnięcie przez Nasdaq 100 rekordowej wartości w trakcie czwartkowej sesji onieśmieliło stronę popytową. Rosnącej ostrożności nie przełamały dane o tzw. nowych bezrobotnych, których było mniej niż 2 mln po raz pierwszy od początku pandemii w USA w połowie marca. Zwiększało ją natomiast oczekiwanie na piątkowy raport z rynku pracy, który według prognoz ma pokazać wzrost stopy bezrobocia w USA aż do 19,7 proc. W ostatnich minutach handlu pojawili się chętni na taniejące akcje, do pomogło S&P500 i Nasdaq odrobić część strat, a DJIA wyjść na mikroskopijny plus. Taniały obligacje USA i słabł dolar, drożało złoto.   

NYSE, Wall Street
Zobacz więcej

NYSE, Wall Street fot. Bloomberg

Podaż przeważała w 8 z 11 głównych segmentach S&P500. Największą było widać wśród spółek użyteczności publicznej (-1,9 proc.), nieruchomości (-1,8 proc.) i IT (-0,8 proc.). Przez całą sesję popyt przeważał w segmentach materiałowym (0,35 proc.), przemysłowym (1,0 proc.) i finansowym (2,0 proc.).

Na zamknięciu taniało 52 proc. spółek z S&P500. Gwiazdą sesji był jednak drożejący aż o ponad 40 proc. American Airlines Group. Rekordowy wzrost kursu i wolumen akcji to zasługa zapowiedzi przewoźnika wskazujących na powrót klientów i szybsze niż oczekiwano odbudowywanie biznesu. Pomogło to całej branży. ETF amerykańskich linii lotniczych wzrósł o ponad 11 proc. Boeing był natomiast najmocniej (6,4 proc.) drożejącym blue chipem ze średniej Dow Jones. Na zamknięciu drożało 14 z 30 spółek wchodzących w skład indeksu, a w pierwszej trójce znalazły się oprócz Boeinga jeszcze ubezpieczyciel Travelers Companies  (3,1 proc.) oraz koncern chemiczny Dow (2,6 proc.). Najmocniej taniały Procter & Gamble (2,1 proc.), UnitedHealth Group (-2,4 proc.) oraz Nike (-2,7 proc.).

Na Nasdaq liczba taniejących i drożejących spółek była zbliżona. Spośród tych o największej kapitalizacji większość jednak taniała. Spadł m.in. kurs Amazon.com (-0,7 proc.), do podziału którego wezwał Elon Musk. Najmocniej wśród najdroższych spółek technologicznych taniał jednak Alphabet (-1,7 proc.), właściciel Google.
 

c3b39424-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane