Wall Street na plusie

opublikowano: 07-06-2013, 22:01

Indeksy na Wall Street zamknęły dzień na plusie, Standard & Poor’s 500 wymazał straty z tygodnia, a wszystko za sprawą lepszych od oczekiwań danym z amerykańskiego rynku pracy.

Ostatecznie na finiszu sesji indeks DJ IA rósł o 1,38 proc. Wskaźnik S&P500 zyskiwał 1,26 proc., zaś  Nasdaq 1,31 proc.

Pozytywnie zaskoczyły m.in. dane o zatrudnieniu w sektorze pozarolniczym, który w maju stworzył 175 tys. nowych miejsc pracy, podczas gdy analitycy spodziewali się, że będzie to 170 tys. W czwartek natomiast okazało się, że liczba nowych zarejestrowanych bezrobotnych w ostatnim tygodniu spadła o 11 tys., co może świadczyć o polepszającej się sytuacji na rynku pracy.

Boeing , Walt Disney i American Express zyskiwały ponad 1,9 proc. Napędzając wzrost Dow Jones Industrial Average. Wal-Mart rósł 0,8 proc. Dzięki zatwierdzeniu buybucku. Walory Gap rosły o 2,3 proc. Po tym jak spółka opublikowała lepsze od szacunków analityków dane o sprzedaży. Natomiast akcje Iron Mountain straciły 16 proc., gdy okazało się, że spółka znalazła się pod lupą kontroli podatkowej.

Stymulacja gospodarki przez Rezerwę Federalną oraz lepsze od oczekiwań wyniki finansowe firm sprawiły, że rynek byka na amerykańskim rynku giełdowym trwa już piąty rok, a S&P 500 zyskał już 142 proc. od dołka w 2009 r. Od rekordowego 21 maja indeks stracił 1,8 proc., a wszystko za sprawą Bena Bernanke, który zasugerował, że bank centralny może zacząć ograniczać program comiesięcznego skupu obligacji o wartości 85 mld USD, jeśli sytuacja na rynku pracy ulegnie poprawie.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg
None
None
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KŁ

Polecane