Wall Street pod presją stóp

Paweł Kubisiak
opublikowano: 13-06-2006, 00:00

Poniedziałkowe notowania za oceanem rozpoczęły się na plusie, lecz na rynek powróciły obawy o podwyżki stóp, więc indeksy zakończyły dzień pod kreską. Sprawcą zniżek był Ben Bernanke, szef Fed, który zapowiedział wystąpienie na temat polityki monetarnej.

Inwestorzy są przekonani, że podczas czerwcowego posiedzenia amerykański bank centralny podniesie stopy procentowych o kolejne 0,25 pkt proc. Taką opinię potwierdzają najnowsze dane makro i umocnienie dolara, który umocnił się do najwyższego od miesiąca do euro.

Za podwyżkami przemawiają też ostatnie wypowiedzi przedstawicieli Fed. Wygląda na to, że pod koniec czerwca amerykański bank centralny po raz 17. z rzędu podniesie główne stopy. A takie podwyżki nigdy nie budziły optymizmu na Wall Street. Główna stopa procentowa w USA wynosi obecnie 5 proc.

Obawy o zaostrzenie polityki pieniężnej odbiły się na wycenie akcji w minionym tygodniu. Przełamanie tego niekorzystnego trendu jest teraz uzależnione od najnowszych danych, choć do posiedzenia Fed sytuacja będzie nerwowa. Pierwsze ważne dane makro będą opublikowane już we wtorek. Przed sesją przewidziana jest publikacji informacji o cenach produkcji w USA. Kolejny sygnał w środę: ceny konsumpcyjne w USA.

Wśród spółek negatywnie wyróżnił się amerykański bank inwestycyjny Lehman Brothers. Spółka poprawiła zysk kwartalny o 47 proc. dzięki poprawie wyników w sektorze bankowości inwestycyjnej. Ale rosnące stopy mogą osłabić ten trend i inwestorzy postanowili zrealizować zyski. Akcje czwartego banku inwestycyjnego w USA potaniały o ponad 5 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Kubisiak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Wall Street pod presją stóp