Wall Street wraca do rajdu

Gołębi wydźwięk posiedzenia EBC oraz dobre wyniki amerykańskich spółek wywołały w czwartek silne zwyżki na globalnych parkietach.

W czwartkowym handlu inwestorzy z giełdy nowojorskiej wrócili do zakupów akcji. Po dwóch i pół godziny od otwarcia S&P500, Dow Jones oraz Nasdaq solidarnie rosną o 1,3 proc. Nastroje wsparły dobre wyniki kilku blue chipów. Najmocniej od siedmiu lat skoczyły notowania McDonald’s (+7,3 proc.), po tym jak wyniki za trzeci kwartał okazały się być lepsze od prognoz analityków. 11,4 proc., najwięcej od 2012 r. zyskuje eBay, a notowania Texas Instruments rosną o 9,9 proc. Także i w tych przypadkach zyski za zakończony trzy miesiące pobiły oczekiwania. Do zakupów zachęcają także decyzje podjęte na październikowym posiedzeniu władz monetarnych strefy euro. Po zakończeniu posiedzenia prezes EBC Mario Draghi zapowiedział rozważenie kolejnych kroków mających na celu ożywienie koniunktury.

- Obserwowane dzisiaj zwyżki to zdecydowanie skutek działań EBC. Oczekiwania co do wyników spółek były bardzo, bardzo niskie i nie było trudno je pobić – komentował w wypowiedzi dla Bloomberga John Praveen, główny strateg inwestycyjny firmy inwestycyjnej Prudential IIA.

Jeszcze bardziej optymistyczna była reakcja inwestorów w Europie. Frankfurcki DAX skoczył o 2,5 proc., a paryski CAC40 o 2,3 proc. Dobre nastroje nie dotarły jednak nad Wisłę. WIG spadł o 0,2 proc.

Bloomberg
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Polecane