Wariant dla każdego

Anna Leder
opublikowano: 17-10-2005, 00:00

Faktoring ma wiele odmian, które decydują o tym ile pieniędzy, w jakim terminie i na jakich warunkach otrzyma firma.

W praktyce gospodarczej wykształciły się dwie podstawowe formy umowy faktoringu.

Podział możliwości

Umowa faktoringu właściwego wiąże się z całkowitym przejęciem ryzyka za niewypłacalności dłużnika przez nabywcę wierzytelności — nazywanego w tej transakcji faktorem.

— Bank, po nabyciu wierzytelności, wypłaca faktorantowi (sprzedającemu wierzytelność) zaliczkę i przejmuje ryzyko wypłacalności dłużnika. W tym przypadku nie istnieje możliwość powrotu wierzytelności do faktoranta —wyjaśnia Klaudiusz Sytek, dyrektor departamentu faktoringu w Getin Banku.

Faktoring niepełny ma miejsce wówczas, gdy istnieje prawo powrotnego przeniesienia wierzytelności na dostawcę, który uczestniczy w ryzyku wypłacalności.

— Wariant niepełny oparty jest na finansowaniu wierzytelności w formie zaliczki wypłacanej przez firmę faktoringową bez przejęcia ryzyka wypłacalności odbiorcy — precyzuje Krzysztof Tempes, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu w GMAC Commercial Finance.

Umowa przelewu wierzytelności przeważnie zawierana jest pod warunkiem uzyskania przez faktora zaspokojenia od dłużnika. Klaudiusz Sytek zwraca uwagę, że w razie gdy nie uzyska on takiego zaspokojenia, wierzytelności wracają do firmy, która je sprzedała, a faktor może rościć o zwrot kwoty, którą jej zapłacił.

Faktoring niepełny oferowany jest w kilku wariantach.

— W formie wymagalnościowej jest to faktoring z odroczonym finansowaniem, a faktor wypłaca klientowi należność w dniu, gdy wierzytelność staje się wymagalna. Faktoring niepełny może też przybrać postać portfelową, polegającą na finansowaniu i obsłudze wierzytelności firmy w stosunku do jej całego portfela odbiorców, albo faktoringu tajnego, którego zasadą jest nie powiadamianie odbiorcy o zawarciu umowy faktoringu i przelewie wierzytelności na rzecz firmy faktoringowej — tłumaczy Krzysztof Tempes.

Zaletą faktoringu niepełnego jest przede wszystkim niższy koszt ponoszony przez zbywającego wierzytelność, natomiast odmiana pełna — zapewnia częściowe przejęcie ryzyka niewypłacalności dłużnika. Zasada swobody umów pozwala również na rozkładanie tego ryzyka na dwie strony umowy, w tym przypadku jest to umowa tzw. faktornigu mieszanego.

— Oba warianty — pełny i niepełny — oferowane są również w formie faktoringu zagranicznego w sytuacji, gdy odbiorcy firmy to podmioty działające poza granicami danego kraju — dodaje Klaudiusz Sytek.

Polskie priorytety

W Polsce najczęściej stosuje się faktoring z regresem.

Statystyki pokazują również, że faktoring jest najczęściej wykorzystywany przez firmy z branż metalowej, chemicznej, spożywczej, elektromaszynowej, odzieżowej, drzewnej, energetycznej, meblarskiej i budowlanej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Leder

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Wariant dla każdego