Warszawa goni Pragę

opublikowano: 21-08-2019, 15:06

W ciągu roku ceny ekskluzywnego „M” w stolicy Polski wzrosły o 16 proc. , natomiast w stolicy Czech spadły o  0,8 proc.

Nieruchomości luksusowe są w cenie. W skali światowej w 2018 r.  ich sprzedaż wzrosła o 3 proc. rok do roku. Rynkowi premium sprzyja dobra koniunktura gospodarcza, która znajduje się na stabilnym poziomie – informuje Deloitte. Firma doradcza przeanalizowała rynki nieruchomości luksusowych w ośmiu miastach: Warszawie, Pradze, Berlinie, Londynie, Paryżu, Wiedniu oraz w Nowym Jorku i Chicago. W stolicy Polski za luksusową nieruchomość trzeba zapłacić najmniej. Metr kwadratowy kosztuje tu od 5 do 8,5 tys. EUR, choć  ceny w ciągu roku wzrosły o 16 proc. Dla porównania w tym samym czasie w Pradze ceny nieruchomości luksusowych spadły o 0,8 proc. Za metr w stolicy Czech trzeba zapłacić od 6 do 16 tys. EUR.
– Istnieje potencjał do tego, żeby w ciągu kilku najbliższych lat ceny nieruchomości luksusowych w Warszawie i Pradze wyrównały się – mówi Dominik Stojek, partner associate w dziale doradztwa nieruchomościowego Deloitte.
W pozostałych miastach ceny są już zacznie wyższe. W Londynie, choć spadły o 4,4 proc. rok do roku, wciąż trzeba liczyć się z wydatkiem rzędu 25-30 tys. EUR  za m kw. Taniej jest w Berlinie – 10-20 tys. EUR za m kw. W Paryżu za m kw. ekskluzywnego mieszkania zapłacimy 15-25 tys. EUR, podobnie w Wiedniu – 15-20 tys. EUR. Najdrożej jest w Nowym Jorku. Cena za m kw. rozpoczyna się od 31 a kończy na 57 tys. EUR.W ciągu roku ceny w Nowym Jorku poszybowały o 10 proc. W Chicago, gdzie ceny wzrosły o 3,3 proc., trzeba się liczyć z wydatkiem na poziomie 9-17 tys. EUR m kw.
Jak zauważają eksperci Deloitte, ze względu na kombinację czynników, takich jak m.in. brexit,  inwestorzy będą szukać okazji do inwestycji poza krajami „starej Unii”. Wpłynie to na wzrost cen apartamentów w naszym regionie. Barierą rozwojową dla tego rynku może z kolei okazać się malejąca liczba atrakcyjnych lokalizacji czy też obostrzenia regulacyjne w rozbudowie zabytkowych dzielnic – podaje Deloitte.

65937540-8c2f-11e9-bc42-526af7764f64
Nieruchomości
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
Nieruchomości
autor: Dominika Masajło, Paweł Berłowski
Wysyłany raz w tygodniu
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu