Warszawa — unijna stolica interesów

DI
opublikowano: 15-11-2011, 00:00

CO PISZĄ O POLSCE

Wzrost gospodarczy i tania siła robocza przyciągają chińskich inwestorów do Europy Wschodniej — napisał Wang Xiaotian w obszernym artykule poświęconym polsko-chińskiej współpracy w „China Daily”.

Autor z zwraca uwagę, że Polska jest szóstą gospodarką Europy i „motorem wzrostu” w Unii Europejskiej, a PAIIZ od początku roku przyjęła już ponad 60 delegacji z Chin. Autor podkreśla, że warto inwestować w tej części Europy ze względu na dobre rokowania gospodarcze. W 2008 r. Chiny zainwestowały w Polsce 97,2 mln EUR, co stanowiło 50-krotny przyrost w porównaniu z 2004 r. — podał dziennik, powołując się na dane NBP.

Pod koniec 2009 r. w Polsce działały 392 chińskie podmioty, z czego w 378 chiński kapitał wynosił powyżej 50 proc. Jako pozytywne przykłady chińskich inwestycji w Polsce gazeta podaje Huawei Technologies.

Cytowany przez gazetę Wang Weidong, prezes Nuctech Warsaw Company, zapowiedział kolejne inwestycje jeszcze w tym roku. Decyzja, aby Polska była osią firmy w Europie, zapadła ze względu na niskie koszty, które są co prawda dwukrotnie wyższe niż w Chinach, ale w zachodniej Europie są wyższe niemal osiem razy, oraz wysokie kwalifikacje pracowników.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu