Warto mieć certyfikat

ARKADIUSZ JAWORSKI,
opublikowano: 10-02-2014, 00:00

Warto mieć certyfikat językowy, podobnie jak warto zwracać uwagę na egzaminy językowe w CV kandydata. Dlaczego? Najważniejsze są trzy argumenty.

Po pierwsze — certyfikat to obiektywne narzędzie oceny znajomości języka. Podczas kilkudziesięciominutowej rozmowy rekruter, który na ogół nie jest specjalistą od języków obcych, może ogólnie ocenić poziom kandydata, zwykle koncentrując się na płynności komunikacji. Tymczasem egzaminy certyfikujące diagnozują sprawność językową w czytaniu, rozumieniu ze słuchu, poziom wypowiedzi, jakość materiałów pisemnych. Każde pytanie egzaminacyjne w testach Cambridge English to wynik dwóch lat pracy sztabu specjalistów i dokładnej analizy statystycznej — wszystko po to, by powstało miarodajne narzędzie o identycznej jakości na każdym krańcu globu.

Po drugie — posiadanie certyfikatu dobrze świadczy o kandydacie: czas i praca, włożone w naukę języka, mówią o ambicji, aktywności i umiejętności osiągania stawianych sobie celów. Certyfikaty świadczą o poziomie wiedzy i zarazem obrazują chęć ciągłego rozwoju.

Po trzecie — wystandaryzowana ocena jest pozbawiona ewentualnego wpływu wrażenia, jakie wywoła efektowny kandydat podczas rekrutacji. A fakt, że umiejętności właściciela certyfikatu nie wymagają dodatkowej weryfikacji, oszczędza czas rekruterom.

Do najbardziej powszechnych certyfikatów językowych należą te sygnowane przez Cambridge English. Uznaje je ponad 13,5 tys. instytucji z całego świata (pracodawców, uczelni, agend rządowych), w tym 400 z Polski. Najpopularniejsze są: Certificate of Proficiency in English, Certificate in Advanced English i First Certificate in English, poświadczające ogólną znajomość języka na różnym poziomie (w skali ady Europy odpowiednio poziom C2, C1, B2). Jest też wiele egzaminów specjalistycznych, np. biznesowych — w tym często wykorzystywany przez rekruterów BULATS, diagnozujący umiejętności językowe w środowisku pracy.

Certificates in Business English (BEC) potwierdzają znajomość biznesowego angielskiego na różnym poziomie, International Certificate in Financial English (ICFE) zaświadcza o kompetencjach językowych z zakresu finansów, a International Legal English Certificate (ILEC) świadczy o kwalifikacjach językowych w dziedzinie prawa.

ARKADIUSZ JAWORSKI,

Cambridge English Language Assessment w Europie Północnej

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ARKADIUSZ JAWORSKI,

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu