Warto mieć dobre papiery

  • Dorota Czerwińska
opublikowano: 28-01-2013, 00:00

Dyplomy prestiżowych instytucji świadczą o zdobyciu przez kandydata do pracy konkretnych umiejętności

Wartość dyplomów wzrasta, gdy na rynku pracy jest duża podaż. Kandydat z certyfikatem daje potencjalnemu pracodawcy sygnał, że może zaoferować znacznie więcej niż inni. Jest ambitny, wytrwały i ma potrzebę doskonalenia się.

Zobacz więcej

W przeciwieństwie do programów akademickich, tradycyjnych szkoleń lub kursów, szkolenia przygotowujące do certyfikatów dostarczają praktycznych umiejętności — podkreśla Sylwia Sędrowicz, menedżer ds. szkoleń i HR w Grupie Job. [FOT. ARC]

Pomyśl o CIA

Możliwość wykonywania niektórych zawodów jest prawnie zastrzeżona koniecznością posiadania określonego certyfikatu. — Takie wymagania stawia się np. doradcom inwestycyjnym. W innych zawodach finansowych dokument potwierdzający kwalifikacje nie musi być prawnie wymagany, jednak uznaje się go za potwierdzenie profesjonalizmu specjalisty.

Z tego powodu certyfikaty są szczególnie cenione w branżach finansowej, trenerskiej, audytorskiej, transportowej i logistycznej — mówi Sylwia Sędrowicz, menedżer ds. szkoleń i HR w Grupie Job.

Co roku przybywa około 120 posiadaczy certyfikatów ACCA . Czy w Polsce, czy w Wielkiej Brytanii każdy, kto go otrzyma, musi zdobyć taką samą wiedzę i zdać 14 egzaminów. ACCA to nie tylko certyfikat, ale także organizacja środowiska finansistów, którzy wciąż się dokształcają, uczestnicząc w szkoleniach i konferencjach.

Do egzaminów można się przygotowywać samemu lub skorzystać z usług wyspecjalizowanych firm szkoleniowych. Dla osób zajmujących się kontrolingiem i zarządzaniem finansami dobrym wyborem będzie CIMA, która w odróżnieniu od ACCA największy nacisk kładzie na rachunkowość. CIMA zrzesza specjalistów od rachunkowości zarządczej, a CFA przyda się tym, którzy chcą robić karierę w analizie finansowej, doradztwie inwestycyjnym i zarządzaniu aktywami. Planując rozwój w dziale audytu wewnętrznego, warto pomyśleć o zdobyciu certyfikatu CIA.

Na pewno specjalista

Egzaminy uprawniające do zdobycia tych certyfikatów są trudne, a przygotowanie długie, mozolne i drogie. Za kurs przygotowujący do ACCA trzeba zapłacić 8 tys. dolarów, a do CIMA około 33 tys. zł. Eksperci od rynku pracy twierdzą jednak, że warto, bo łatwiej będzie znaleźć pracę w międzynarodowych korporacjach, które posiadaczom takich certyfikatów oferują wyższe wynagrodzenie. Certyfikaty mają bardzo duże znaczenie także w sektorze IT.

— Silna konkurencja na rynku usług informatycznych zmusza firmy do poszukiwania kadr o najwyższych kwalifikacjach. Certyfikat umożliwia potencjalnemu pracodawcy szybką identyfikację specjalisty. Potwierdza także wiedzę i umiejętności kandydata, który spełnił rygorystyczne międzynarodowe wymagania w określonej dziedzinie. Jest także dowodem, że pracownik potrafi posługiwać się konkretnym produktem np. firmy Microsoft, Cisco, Oracle, Novell, HP i IBM — wyjaśnia Sylwia Sędrowicz.

W branży budowlanej konieczne jest zdobycie uprawnień budowlanych, w elektrycznej — znajomość programów (np. Dialux, Relux, AutoCad) oraz uprawnień elektrycznych. Pracodawcy szukają projektantów ze znajomością rysunku technicznego i programu AutoCad, Tekla Structures, SolidWorks, specjalistów ds. jakości ze znajomością norm ISO, a w branży produkcyjnej oczekują od kandydata znajomości programu CAD/CAM.

Standard potwierdzony

Pracodawcy poszukują również osób z certyfikatami PMP i Prince II dotyczącymi zarządzania projektami.

— Organizacje upoważnione do wydawania certyfikatów zrzeszają wyłącznie specjalistów z konkretnej dziedziny. Egzaminy, których zaliczenie uprawnia do otrzymania certyfikatu, mają w większości przypadków formę praktyczną. Często także opierają się o przykłady z działalności autentycznych firm. Dzięki temu instytucje certyfikujące kształcą praktyków, a nie teoretyków — podkreśla Sędrowicz.

Warto się jednak zastanowić nad momentem zdobycia certyfikatu zawodowego, bo posiadanie go bez doświadczenia w danej branży lub dziedzinie to niekoniecznie dobre rozwiązanie. Warto mieć również certyfikat potwierdzający znajomość obcego języka. Do najpopularniejszych należą: First Certificate in English (FCE), potwierdzający podstawową znajomość angielskiego i Certificate Advanced English (CAE), zdawany na poziomie zaawansowanym, Test of English as a Foreign Language (TOEFL) i biznesowy London Chamber of Commerce and Industry (LCCI).

— W opisie kompetencji językowych w CV warto wykorzystać skalę biegłości językowej według Rady Europy, posługującej się ocenami od A1 do C2. Określenie „dobry” czy „zaawansowany” w gruncie rzeczy niewiele mówi i stanowi pole do nadużyć — wyjaśnia Natalia Tomasiewicz, specjalista ds. rekrutacji z agencji pracy Work Express.

Wybrane certyfikaty cenione na rynku pracy:

Najbardziej popularne certyfikaty w dziedzinie finansów i marketingu:

ACCA (The Association of Chartered Certified Accountants) — międzynarodowa kwalifikacja zawodowa z zakresu księgowości

CIMA (The Chartered Institute of Management Accountants)

— międzynarodowa kwalifikacja zawodowa z zakresu rachunkowości zarządczej

CFA (The Chartered Financial Analyst)

— międzynarodowa kwalifikacja zawodowa dla osób pracujących w bankowości i branży inwestycyjnej

CIM (The Chartered Institute of Marketing) — międzynarodowa kwalifikacja zawodowa dla osób pracujących w marketingu

Główne międzynarodowe organizacje certyfikujące lub akredytujące coachów

ICC (The International Coaching Community) ICF (The International Coach Federation)

Certyfikaty dla audytorów wewnętrznych lub zewnętrznych według norm ISO:

System Zarządzania Jakością — ISO 9001 System Zarządzania Energią — ISO 50001 System Zarządzania Środowiskowego — ISO 14001 System Zarządzania BHP — PN-N-18001/ OHSAS 18001 Systemy oparte na Zarządzaniu Ryzykiem — ISO 31000 System Zarządzania Usługami IT wg ISO/ IEC 20000 System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji — ISO/IEC 27001 System Zarządzania Ciągłością Działania — ISO 22301 BS 25999 System Zarządzania Jakością w przemyśle motoryzacyjnym — ISO/TS 1694

Zintegrowane Systemy Zarządzania — PAS 99

Certyfikaty dla specjalistów IT

Europejski Certyfikat Umiejętności Komputerowych — ECDL (European Computer Driving Licence) — poświadcza zdanie teoretycznego egzaminu sprawdzającego wiedzę w zakresie podstawowych pojęć technologii informatycznej oraz sześciu egzaminów praktycznych sprawdzających umiejętność obsługi komputera. Certyfikat ten zwiększa możliwości znalezienia zatrudnienia przez osoby po raz pierwszy szukające pracy lub podejmujące pracę w innych krajach europejskich. Cisco CCNA (Cisco Certified Networking Associate) — międzynarodowy dokument potwierdzający umiejętności zawodowe w zakresie administracji sieciami informatycznymi. Certyfikat honorowany jest na całym świecie, potwierdza wysoki poziom wiedzy i znajomość rozwiązań technologicznych firmy Cisco Systems.

Cisco CCNP (Cisco Certified Networking Professional) — uznawany na całym świecie certyfikat potwierdzający gruntowną wiedzę i praktyczne umiejętności w zakresie zarządzania systemami i sieciami najnowszej generacji. Certyfikaty Microsoft MCP (Microsoft Certified Professional) — są pewnego rodzaju dokumentem dojrzałości dla administratora, projektanta lub programisty komputerowego. Osoba, która legitymuje się takim certyfikatem jest specjalistą w zakresie konkretnego produktu firmy Microsoft, którego znajomość potwierdziła zdaniem egzaminu.

Certyfikaty z zakresu zarządzania projektami

PRINCE 2 (Projects in Controlled Environments); Certyfikaty PMI (Project Management Institute).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Czerwińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu