Wartość aktywów TFI nieznacznie wzrosła

ISBNews
opublikowano: 09-10-2013, 14:31

Wartość aktywów funduszy inwestycyjnych wzrosła o 0,6% tj. 972 mln zł w skali miesiąca do 172,9 mld zł na koniec września, kontynuując pozytywny trend zapoczątkowany w czerwcu 2012 roku, podały we wspólnym raporcie Izba Zarządzających Funduszami i Aktywami oraz Analizy Online.

 Licząc od początku roku dynamika aktywów wyniosła blisko 30%, co odpowiada kwocie 39,8 mld zł.

„Decydujący wpływ na przyrost środków w minionym miesiącu miał wynik zarządzania, który według szacunków Analiz Online wyniósł ok. 1,5 mld zł. Wynikom funduszy sprzyjała dobra koniunktura głównie na rynkach akcji, zarówno w Polsce jak i za granicą. (…) Negatywnie na wartość aktywów wpłynęło ujemne saldo wpłat i wypłat do funduszy inwestycyjnych, które Analizy Online szacują na ok. -0,4 mld zł. O ujemnym bilansie sprzedaży zadecydowały wypłaty z funduszy skierowanych do wybranych inwestorów" – podano w raporcie.

Najwyższą w ujęciu wartościowym zmianę aktywów odnotowały fundusze akcyjne. Środki w nich zgromadzone wzrosły o 1,7 mld zł, czyli o 6,0%. Ponad połowa tej wartości to aktywa, które powiększyły stan posiadania funduszy akcji polskich uniwersalnych.

„Tak duży przyrost aktywów został osiągnięty zarówno dzięki bardzo dobrym wynikom, jak i dodatniemu bilansowi sprzedaży rozwiązań. W efekcie aktywa funduszy akcyjnych na koniec września przekroczyły 29 mld zł" – czytamy także.

Dobra koniunktura na rynku akcji wpłynęła pozytywnie również na wzrost wartości aktywów funduszy mieszanych. Dodatni wynik zarządzania niemal w 100% zadecydował o wzroście zgromadzonych w nich środków o 334 mln zł. Na koniec minionego miesiąca łączna wartość zarządzanych aktywów wyniosła blisko 20,5 mld zł.

Kolejny miesiąc z rzędu rosły także aktywa funduszy absolutnej stopy zwrotu. We wrześniu środki w nich zgromadzone wzrosły o 440 mln zł, osiągając najwyższą dynamikę wśród głównych segmentów na poziomie 6,7%.

Fundusze gotówkowe i pieniężne, dzięki utrzymującej się od stycznia 2013 roku popularności, we wrześniu po raz kolejny odnotowały przyrost aktywów, tym razem o 148 mln zł, tj. o 0,8%.

Z kolei utrzymujący się od kilku miesięcy odpływ środków z funduszy dłużnych wpływa na kurczenie się wartości zgromadzonych w nich środków. W samym wrześniu aktywa pod zarządzaniem zmniejszyły się o 925 mln zł, w tym o 578 mln zł zmniejszyły się środki zgromadzone tylko w funduszach dłużnych o uniwersalnej strategii.

W minionym miesiącu skurczyły się także aktywa funduszy nieruchomości oraz sekurytyzacyjnych odpowiednio o 167 mln zł oraz 158 mln zł. W przypadku pierwszej grupy rozwiązań o ujemnej zmianie wartości środków zadecydowała wypłata środków z kilku funduszy dedykowanych.

We wrześniu spadek aktywów odnotowały także fundusze rynku surowców (o 19 mln zł) oraz ochrony kapitału (o 9 mln zł).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ISBNews

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu