Warunki prowadzenia biznesu wymagają poprawy

opublikowano: 05-04-2018, 22:00

Prosty, logiczny i zrozumiały system podatkowy — tego brakuje polskim przedsiębiorcom do szybszego rozwoju ich firm.

Rodzima przedsiębiorczość wciąż nie ma łatwego życia — wynika z ósmej edycji raportu Związku Przedsiębiorców i Pracodawców (ZPP) o warunkach prowadzenia firm w 2017 r. Jest on przygotowywany na podstawie analizy opublikowanych rankingów dotyczących sytuacji przedsiębiorstw w Polsce. Według przedsiębiorców jedną z największych barier utrudniających prowadzenie biznesu jest często modyfikowany i skomplikowany system podatkowy. W 2017 r. podstawowe ustawy podatkowe zmieniły się 36 razy. Przedsiębiorcom niełatwo jest opanować tak dużą liczbę przepisów.

— Pięć ustaw, kluczowych dla polskiego systemu podatkowego, zajmuje ponad 1,2 tys. stron tekstu. Przy optymistycznym założeniu, że średnie tempo czytania to 200 słów na minutę, a 250 słów mieści się na stronie, lektura tych przepisów zajęłaby ponad 26 godzin czytania bez przerwy. A warto pamiętać, że to tylko fragment całości, ponieważ należałoby jeszcze doliczyć orzecznictwo sądów czy interpretacje wydawane przez organy podatkowe — komentuje Katarzyna Niemyjska, dyrektor Departamentu Prawa i Legislacji ZPP.

Inną istotną barierą prowadzenia biznesu w Polsce jest wysoki udział obowiązkowych składek na ubezpieczenia społeczne w ogólnych kosztach pracy. Wynosi on 29,7 proc. i jest dwunastym najwyższym wśród krajów OECD. W rezultacie przy pensji brutto wynoszącej 4 tys. zł pracownik „na rękę” dostaje niewiele ponad 2,85 tys. zł, podczas gdy jego etat kosztuje pracodawcę ponad 4,8 tys. zł. Oznacza to, że mniej więcej 50 proc. wynagrodzenia brutto trafia — w różnych formach — do państwa, a nie bezpośrednio do pracownika. Problemem jest także sądownictwo, które nie działa sprawnie. Pod względem niezależności sądów Polska zajęła 99. miejsce na 137. W niemal wszystkich analizowanych przez ZPP rankingach nasz kraj osiągnął gorsze wyniki niż rok temu. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwia Wedziuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy