Ważna jest bieżąca współpraca

Adam Pawłowicz
12-11-2001, 00:00

Recesja w światowej gospodarce nie pozostaje bez wpływu na sytuację w Polsce. Napływ inwestycji do naszego kraju w najbliższym czasie spadnie, ale współpraca w regionie Morza Bałtyckiego może stać się antidotum na kryzys.

Spowolnienie polskiej gospodarki, jeśli będzie się utrzymywać, z pewnością nie będzie sprzyjało napływowi inwestycji zagranicznych. Ale jednocześnie nie można zapominać, że jest to zjawisko, które ma charakter globalny. Objawy recesji widoczne są zarówno w Japonii, w Stanach Zjednoczonych, Unii Europejskiej notujących wyjątkowo niski wzrost PKB. Wpływa to oczywiście na naszą sytuację gospodarczą.

Ale światowe spowolnienie gospodarcze paradoksalnie może stać się dla Polski szansą na poprawę. Wielkie korporacje zachodnie muszą szukać oszczędności i mogą je znaleźć właśnie u nas, m. in. dzięki niższym kosztom pracy. Zatem można oczekiwać, że chociaż w ciągu najbliższych 2 lat napływ kapitału zagranicznego do Polski spadnie, w dłuższej perspektywie zainteresowanie naszym krajem wzrośnie i zagraniczne inwestycje za kilka lat mogą pociągnąć naszą gospodarkę.

Ważne, żeby do tego czasu Polska nie pogrążyła się w kryzysie. Dlatego musimy tworzyć mechanizmy wspierające działania inwestycyjne, m.in. mechanizmy podatkowe. Mają one duże znaczenie dla inwestorów w momencie gdy podejmują decyzje o inwestowaniu.

W tym kontekście niezwykle ważna jest też bieżąca współpraca z krajami regionu Morza Bałtyckiego. Są tu duże, niedostatecznie doceniane możliwości i szanse na przyszłość. We współpracy gospodarczej ruch powinien przebiegać w wielu kierunkach. My możemy przyciągać więcej inwestycji z krajów skandynawskich, zwłaszcza w sektorze informatyki, elektroniki, telekomunikacji, w dziedzinie energetyki i poszukiwaniach oraz eksploatacji złóż mineralnych. Ale również firmy polskie powinny wychodzić odważnie na rynki zewnętrzne i tam lokować swoją produkcję czy usługi. Litwa, Łotwa czy Estonia mogą być takim pierwszym przyczółkiem. Są to kraje za małe dla dużych inwestycji produkcyjnych firm skandynawskich. Ale dla firm polskich mogą być miejscem poszerzania działalności, zdobywania nowych rynków.

Wielką szansą dla krajów Morza Bałtyckiego jest też rozwój turystyki. Z jednej strony może to być współpraca turystyczna między krajami bałtyckimi, z drugiej — wspólna oferta dla turystów z krajów zewnętrznych, np. z Japonii. To oczywiście tylko część możliwości. Ważne, by nie lekceważyć dużego potencjału drzemiącego w tym regionie.

Adam Pawłowicz

prezes PAIZ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Adam Pawłowicz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Ważna jest bieżąca współpraca