Ważna jest data publikacji

Marta Nowicka
opublikowano: 02-12-2004, 00:00

Winuel przegrał sprawę, bo oprotestował warunki zamówienia dwa miesiące po ich ogłoszeniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Wrocławskie przedsiębiorstwo Winuel przegrało w Urzędzie Zamówień Publicznych sprawę z odwołania od decyzji Biura Informatyki Urzędu Miasta Łódź. Przedmiotem przetargu była realizacja projektu e-Łódź, a w szczególności zakup, instalacja i konfiguracja „elektronicznego urzędu” w Urzędzie Miasta Łodzi. Zamówienie współfinansuje Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego (ERDF) w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.

Odwołujący oprotestował warunki uczestnictwa w postępowaniu w przypadku składania wspólnego wniosku przez kilku wykonawców.

Wygórowane warunki

Zgodnie z warunkami, co najmniej jeden z uczestników powinien wykazać się wdrożeniem w ciągu ostatnich trzech lat dwóch zamówień, wartości nie mniejszej niż 3 mln zł, obejmujących wykonanie oprogramowania np. na system wspomagający zarządzanie bądź stworzenie portalu z przeznaczeniem dla jednostki administracji obsługującej co najmniej 500 tys. mieszkańców. Innym kryterium, jakie musiała spełnić przynajmniej jedna z firm składających wspólny wniosek, był średni obrót roczny na poziomie minimum 50 mln zł w ciągu ostatnich trzech lat i zdolność kredytowa lub posiadanie bieżących środków finansowych na poziomie 10 mln zł.

Zdaniem odwołującego, zamawiający ustalając tak wygórowane warunki udziału w przetargu naruszył przepisy art. 7 ust. 1 i art. 22 ust. 2 ustawy Prawo zamówień publicznych. Tym sposobem nie zapewnił uczciwej konkurencji. Niestety, reprezentant firmy Winuel nie mógł dowieść zarzutów. Przy rozpatrywaniu kwestii formalnych odwołania okazało się, że protest wpłynął do urzędu miasta po wyznaczonym terminie.

Fatalne przeoczenie

Zespół arbitrów odrzucił odwołanie. W uzasadnieniu podał, iż informacja o zamówieniu pojawiła się w Biuletynie Informacji Publicznej w listopadzie, jednak zamawiający już w sierpniu opublikował ogłoszenie w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej. Wobec tego, w myśl art. 180 ust. 2 odwołujący powinien wnieść protest w terminie 7 dni od tej publikacj. Mimo iż protest wpłynął z zachowaniem 7 dni od daty publikacji w BIP, został wysłany ponad 2 miesiące po terminie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marta Nowicka

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Kariera / Ważna jest data publikacji