Ważne Dane

JKW
opublikowano: 02-11-2009, 00:00

NBP opublikował najnowsze projekcje dla wzrostu gospodarczego i inflacji do końca 2011 r. Inaczej niż większość instytucji analitycznych — przedstawia swoje prognozy nie w formie punktowej, lecz wykresów wachlarzowych (fan chart). Pokazują one centralną ścieżkę projekcji (czyli swoisty scenariusz podstawowy) oraz przedziały, w których wzrost PKB lub inflacja mogą się znaleźć, wraz ze wskazaniem stopnia prawdopodobieństwa. NBP zawsze zaczyna wachlarz kilka kwartałów wstecz, mimo że znamy już dane z tego okresu. Analitycy banku biorą pod uwagę możliwość rewizji tych wyników przez GUS.

Co wynika z najnowszych projekcji? Ekonomiści NBP spodziewają się, że do I kw. 2010 r. gospodarka będzie odrabiać straty, sięgając tempa niespełna 2 proc. rocznie. W dwóch kolejnych dynamika nieco wyhamuje, po czym od IV kw. wyraźnie przyspieszy, by na koniec 2011 r. sięgnąć 3,5 proc. Zgodnie z czerwcową prognozą w 2009 r. dynamika PKB miała spaść do -1 proc.

NBP przewiduje też wyraźny spadek inflacji — z 3,4 proc. obecnie do 1 proc. za rok. Od tego momentu inflacja, zgodnie z globalnymi tendencjami, ma zacząć rosnąć. Czerwcowa prognoza pokazywała bardziej płaską ścieżkę.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: JKW

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu