Ważne dane

BMK
opublikowano: 16-02-2010, 00:00

W styczniu ceny konsumpcyjne podskoczyły o 0,5 proc., od stycznia 2009 r. wzrost wyniósł natomiast 3,6 proc., przekraczając inflację powyżej celu wyznaczonego przez bank centralny (2,5 proc. z możliwością odchyleń o 1 pkt proc.).

Analitycy spodziewali się nieco niższego wzrostu (3,5 proc.).

— Trochę wyższa od oczekiwań okazała się dynamika cen żywności, wolniej natomiast rosły ceny transportu. Trudno mówić, co przeważyło, gdyż dane są niepełne i mają charakter wstępny. Z punktu widzenia RPP są jednak zupełnie neutralne: rada skoncentruje się nie na bieżącej inflacji, lecz na prognozach na najbliższe kwartały. A większość wskazuje, że w połowie roku będziemy mieć dużo niższą inflację — nawet około 1,3 proc. w lipcu. Potem wzrośnie, ale do końca roku nie powinna przekroczyć 2 proc. — uważa Piotr Kalisz, ekonomista Citi Handlowego.

Jego zdaniem, w nadchodzących miesiącach ryzyko pojawienia się wyższej inflacji rysuje się po stronie cen żywności (ze względu na pogodę) i paliw (w przypadku ożywienia w światowej gospodarce).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: BMK

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu