Ważny dzień dla giełd

Adrian Boczkowski
opublikowano: 30-04-2008, 07:19

Dzisiaj się okaże, czy gospodarka USA jest w recesji, czy tylko mocno spowolniła. Wobec panującego pesymizmu może być tylko lepiej.

W tym tygodniu w USA zostaną opublikowane ważne dane. Na część z nich (m.in. komunikat po posiedzeniu amerykańskiego banku centralnego, dane z rynku pracy czy wydatki Amerykanów) GPW zareaguje jednak z opóźnieniem.

— Na GPW handel w tym tygodniu kończy się już dziś. Problem mają krajowi inwestorzy, których portfele uwzględniają zmiany na pracującym bez przerwy rynku walutowym lub giełdach światowych — komentuje Marcin Stebakow, analityk Beskidzkiego Domu Maklerskiego.

Według ekspertów, teraz największe znaczenie dla inwestorów mają twarde dane gospodarcze, a nie wskaźniki nastrojów, jak to bywało w przeszłości.

Możliwy przełom

Pierwsze istotne dane o amerykańskim PKB I kw. poznamy dziś o godz. 14.30. Pokażą one, czy gospodarka w USA rzeczywiście jest w recesji, czy tylko mocno spowolniła. Analitycy spodziewają się wzrostu wskaźnika o 0,4 proc.

— Najgorsze już za nami. Nie spodziewam się niemiłej niespodzianki. Jeśli inwestorzy zostaną zaskoczeni in plus, to można liczyć na dynamiczne wzrosty indeksów światowych — powiedział Tomasz Binkiewicz, szef działu analiz DM BOŚ.

Według analityka, w razie pozytywnego scenariusza, w poniedziałek można oczekiwać pościgu GPW za resztą świata.

— Nie zmieni to jednak niekorzystnego trendu. Krajowi inwestorzy muszą się pomęczyć jeszcze z niskimi lub spadającymi wycenami — przewiduje Tomasz Binkiewicz.

Ostatnie cięcie Fedu

Dla światowych giełd i rynków walutowych istotne znaczenie mają też decyzje Fedu.

Obniżki stóp procentowych w USA dotychczas sprzyjały indeksom. Co zrobi Fed dzisiaj?

— Obniży główną stopę procentową o 25 pkt. bazowych do 2 proc. Będzie to jednak ostatnie cięcie — uważają analitycy Morgan Stanley. Podobnie sądzi James Hamilton, profesor ekonomii z uniwersytetu w San Diego.

Poprawa nieco później

Wcześniej amerykański Morgan Stanley spodziewał się spadku stóp procentowych w USA do 1,75 proc. Czy zatem to zwiastun powrotu gospodarki USA na ścieżkę wzrostu? Nasi, krajowi rozmówcy nie są przekonani. Większość z nich przewiduje jednak, że druga połowa roku powinna być dla Amerykanów znacznie lepsza niż pierwsza.

— Rynek dyskontuje obniżkę podstawowej stopy procentowej za oceanem do 2 proc. Rosną bowiem obawy o inflację na świecie, którą wzmaga drożejąca ropa naftowa czy żywność. Optymizmem napawa jednak to, że wyniki finansowe spółek w USA z pierwszego kwartału nie są tak złe, jak oczekiwano — komentuje Łukasz Wojtkowiak, analityk Banku Millennium.

Przebudzenie dolara

Handel walutami na tzw. platformach foreksowych trwa całą dobę.

— Wielu polskich graczy bierze urlop, więc nie będzie dużego zainteresowania parami z udziałem złotego. Emocji nie zabraknie jednak na parze EUR/USD — uważa Marcin Kiepas, analityk X-Trade Brokers DM.

Jego zdaniem, apogeum przewagi europejskiej waluty nad amerykańską już minął. Teraz dolar powinien odrabiać straty.

— W perspektywie trzech-czterech miesięcy za euro trzeba będzie zapłacić 1,48-1,5 dolara. Preteksty do takiego ruchu zawsze się znajdą, chociażby posiedzenie Fedu — przewiduje analityk.

Obecnie na rynku walutowym obserwujemy spadek wartości złotego. Według Marcina Kiepasa, to jednak chwilowa słabość.

— Jest miejsce na korektę, ale na pewno trend aprecjacji naszej waluty nie jest zagrożony. W przyszłym tygodniu kurs dolara powinien ustabilizować się na poziomie 2,25 zł, a euro — 3,46. Później złoty znów zacznie zyskiwać — prognozuje analityk XTB DM.

Okiem eksperta

Piotr Kuczyński, główny analityk Xelion. Doradcy Finansowi

Dzisiaj GPW powinna się zazielenić

Przełomu na GPW nie będzie, bo obroty są bardzo niskie. Kto miał sprzedać akcje przed długim weekendem, już to zrobił. Podaż będzie dzisiaj raczej niewielka. Spodziewam się więc wzrostów. Tym bardziej że nawet gorsze dane o wzroście PKB w USA nie wywołają wyprzedaży. Lepsze natomiast — powinny poprawić nastroje. W przyszłym tygodniu losy GPW zależą od wyników naszych spółek.

Adrian Boczkowski, a.boczkowski@pb.pl 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Adrian Boczkowski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Ważny dzień dla giełd