Wchodzą Amerykanie

Małgorzata Grzegorczyk
opublikowano: 23-06-2006, 00:00

First Title Poland ubezpieczy firmy od roszczeń właścicieli gruntów. Wymarzony produkt dla deweloperów.

Ale czy da się na nim zarobić?

The First American Corporation, firma zajmująca się m.in. ubezpieczeniami, wprowadza na polski rynek nową ofertę — tzw. title insurance, czyli ubezpieczenie od wad prawnych tytułu własności do nieruchomości.

Polska specyfika

— Deweloperzy czekają na nową ofertę ubezpieczeniową. Rozmawiałem z przedstawicielami First Title Poland pół roku temu. Wówczas spółka nie chciała ubezpieczać od trzech najważniejszych na tym rynku rodzajów ryzyka: roszczeń byłych właścicieli, niezgodności ksiąg wieczystych ze stanem prawnym oraz wad prawnych decyzji administracyjnych — mówi Jacek Bielecki, dyrektor Polskiego Związku Firm Deweloperskich.

Zdaje się, że przed uruchomieniem działalności spółka odrobiła lekcje. Obecnie wśród oferowanych produktów ubezpieczyciel wymienia właśnie m.in. roszczenia byłych właścicieli. Liczbę takich roszczeń w samej Warszawie spółka szacuje na 14 tys. Z niemal dwudziestu rodzajów ryzyka (a lista nie jest podobno pełna) spółka wymienia też błędy w rejestrze dokumentów prawnych i błędne zezwolenia na budowę.

— Wszystkie firmy, które boleśnie doświadczyły problemów, przed którymi ubezpiecza First Title Poland, chętnie skorzystają z jego usług. Największym problemem są błędne decyzje sądów, ale zamiast ubezpieczać od głupoty urzędników powinno się sprywatyzować administrację sądową — uważa Marek Poddany, prezes firmy Sedno.

— First Title Poland będzie szukać klientów głównie wśród firm warszawskich. Jego oferta jest bardzo specyficzna i wymaga dużej wiedzy oraz doświadczenia prawniczego. Życzę sukcesu, bo to wzmocni bezpieczeństwo na rynku — dodaje Dariusz Poniewierka, prezes TUW Bezpieczny Dom, towarzystwa stworzonego przez deweloperów.

Wielka niewiadoma

Trudno przewidzieć, czy w Polsce przyjmą się usługi, które w USA, Kanadzie czy Wielkiej Brytanii przynoszą krocie. TUW Bezpieczny Dom działa od roku i ubezpiecza wyłącznie przedsięwzięcia deweloperskie swoich członków. W pierwszym kwartale 2006 r. miał 474 tys. zł składki przypisanej brutto, co lokuje go na przedostatnim miejscu wśród ubezpieczycieli w Polsce. First Title Poland ma od 2004 r. licencję na ubezpieczenia różnych rodzajów ryzyka finansowych i ochrony prawnej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu