We wtorek wieczorem IPN rozpocznie publikację katalogów

DI, PAP
opublikowano: 25-09-2007, 14:49

Publikacja katalogów IPN rozpocznie się na  stronach internetowych Instytutu we wtorek ok. godziny 20.00 - poinformował prezes IPN Janusz Kurtyka.

Dodał, że nie znajdą się tam przed wyborami parlamentarnymi nazwiska osób, które w nich kandydują.

Jak powiedział zastępca przewodniczącego kolegium IPN prof. Andrzej Paczkowski, kolegium to doradziło jak najszybszą publikację katalogów.

Tydzień temu Kurtyka ogłosił, że IPN rozważa wstrzymanie na okres do wyborów publikacji katalogów oraz że IPN nie opublikuje przed wyborami informacji o osobach uczestniczących w życiu politycznym. Kurtyka zwrócił się też o ekspertyzy, czy odłożenie publikacji katalogów byłoby prawnie dopuszczalne.

Zgodnie z nową ustawą lustracyjną, która 15 marca weszła w życie, IPN miał w pół roku zacząć publikować katalogi: osób, które miały współpracować z tajnymi służbami PRL (ten katalog zakwestionował w maju Trybunał Konstytucyjny); oficerów służb PRL, osób przez nie rozpracowywanych oraz przywódców PRL. IPN miał też podać informacje o zapisach co do osób pełniących ważne funkcje publiczne. Termin rozpoczęcia publikacji katalogów upłynął 15 września. Rzecznik Praw Obywatelskich uważa, że wstrzymać publikację można tylko "z przyczyn technicznych".

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / We wtorek wieczorem IPN rozpocznie publikację katalogów