Webcon wchodzi do Rumunii

opublikowano: 07-02-2023, 20:00
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Dostawca platformy low-code zdobył 20 rumuńskich klientów, a do końca roku chce podwoić ich liczbę.

Przeczytaj artykuł i dowiedz się:

  • Kto wdraża rozwiązania Webconu w Rumunii
  • Dlaczego Webcon wybrał ten rynek
  • Na jakich rynkach firma jeszcze działa

Do 2025 r. 75 proc. aplikacji biznesowych będzie wdrażanych z pomocą platform low-code, przewiduje firma badawcza Gartner. Webcon, największy polski dostawca takiej platformy, rośnie szybko i właśnie poszerzył działalność o kolejny rynek - Rumunię. Firma współpracuje w tym kraju z dwoma partnerami, którzy wdrożyli platformę w ponad 20 firmach i organizacjach, takich jak Electrica (dostawca energii) czy Posta Romana.

– Do końca 2023 r. chcemy podwoić liczbę klientów – mówi Łukasz Wróbel, wiceprezes Webconu.

Do tej pory polska firma nie zdobywała aktywnie klientów na tym rynku, a wdrożenia w rumuńskich firmach realizowali jej partnerzy. Teraz Webcon wchodzi na rynek z pełną ofertą i marketingiem.

Z jednym z partnerów, firmą Encorsa, współpracuje już od 2019 r.

– Przed nawiązaniem partnerstwa zajmowaliśmy się tworzeniem szytych na miarę systemów IT pod konkretne firmy za pomocą klasycznych metod programowania. Jednak przy stale zmieniających się potrzebach klientów nadążanie za tempem zmian stało się trudne. Dzięki platformie low-code możemy pracować nad wieloma projektami jednocześnie. Low-code staje się coraz popularniejsze w Rumunii – mówi Catalin Profir, współzałożyciel i prezes Encorsy.

Rumunia, w której na razie przeważają usługi IT szyte na miarę, jest jednym ze strategicznych rynków dla polskiej firmy. Pozostałe to kraje Ameryki Północnej i region DACH. W 2022 r. prawie 25 proc. przychodów pochodziło z zagranicy.

– Niemal od początku działalności konsekwentnie realizujemy ekspansję międzynarodową i zwiększamy rolę przychodów z zagranicy. W pięć lat chcemy, żeby było to 50 proc. Z naszego rozwiązania korzysta ponad 850 firm w 20 krajach. Rozwijamy się przede wszystkim dzięki sprawdzonym partnerom w USA, Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Portugalii, Holandii, Szwecji, Finlandii, Niemczech, Austrii, Szwajcarii, Rumunii, RPA czy Kenii – mówi Łukasz Wróbel.

89 proc. CIO, czyli członków zarządów odpowiedzialnych za IT, uważa, że dostarczanie aplikacji z pomocą technologii low-code jest tańsze niż tradycyjne programowanie, a 93 proc. uważa, że skraca czas wdrożenia – wynika za badania przeprowadzonego przez Webcon w 2022 r. w USA. Również 93 proc. ankietowanych twierdzi, że takie aplikacje lepiej odpowiadają na ich indywidualne potrzeby, a 87 proc. sądzi, że oferują większą elastyczność we wdrażaniu zmian.

– Dzięki technologii low-code dostarczenie aplikacji zajmuje dni, ewentualnie tygodnie, a nie miesiące czy lata – mówi Michał Rykiert, dyrektor ds. rozwoju biznesu EMEA w Webconie.

Webcon jest największym polskim producentem oprogramowania low-code i jednym z największych dostawców systemów obiegów dokumentów w Polsce pod względem przychodów za 2020 r. według zestawienia Compurterworld TOP200.

Firma została założona w 2005 r. Ma czterech współwłaścicieli: założycieli Radosława Putka i Łukasza Malinę (główni udziałowcy) oraz Łukasza Wróbla i Marcina Kapustę. W 2021 r. miała 36,6 mln zł przychodów i 12 mln zł zysku, na ten rok planuje ich 30-procentowy wzrost. Ma 650 klientów, w tym duże grupy (np. Tauron czy Nowy Styl), więc jego licencje wykorzystywane są w ponad 850 spółkach.

Zauważyli ich
Zauważyli ich
Webcon, zarządzany przez Łukasza Wróbla (wiceprezes), Radosława Putka (prezes) i Łukasza Malinę (wiceprezes) jako jedyna polska spółka znalazł się w raporcie Forrester Research o firmach zajmujących się digital process automation (DPA). Na razie w kategorii małych firm.
Tomasz Gotfryd
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane