Węglokoks chce 1 proc. Plusa

Maria Trepińska
opublikowano: 10-09-2007, 00:00

Największy eksporter węgla zamierza zwiększyć pakiet akcji w Polkomtelu do 5 proc.

Największy eksporter węgla zamierza zwiększyć pakiet akcji w Polkomtelu do 5 proc.

Piotr Kozioł, który od czerwca kieruje Węglokoksem, spółką skarbu państwa, specjalizującą się w eksporcie węgla, zamierza jeszcze w tym roku zwiększyć pakiet akcji Polkomtela, operatora sieci Plus GSM i Sami Swoi, z 4 do 5 proc. Sprzedającym ma być PKN Orlen, który posiada blisko 20 proc. akcji operatora.

— To bardzo zyskowna inwestycja, po prostu dobry biznes — tłumaczy plany prezes Węglokoksu.

Rzeczywiście, analiza wyników finansowych Węglokoksu za ubiegły rok wskazuje, że połowa zysku stanowiła właśnie dywidenda uzyskana z 4 proc. akcji Polkomtela. Operator Plusa przeznaczył ponad 1 mld zł na nagrodę dla akcjonariuszy za 2006 r. Katowicka spółka handlowa zakończyła ubiegły rok zyskiem około 90 mln zł.

Prezes Węglokoksu nie chce ujawniać kwoty, jaką jego spółka przeznaczy na zakup 1 proc. akcji operatora. Eksperci szacują ostrożnie wartość pakietu na 100-200 mln zł.

— Jedno jest pewne: mamy zabezpieczone środki na zakup walorów Polkomtela — podkreśla Piotr Kozioł.

Węglokoks zdobył 4 proc. akcji Polkomtela w 1996 r. za czasów rządu PSL-SLD. Była to decyzja ówczesnego prezesa Sebastiana Czypionki, który m.in. za to posunięcie stracił posadę. Z perspektywy czasu widać, że miał po prostu nosa do interesów.

Tymczasem Węglokoks boryka się ze spadkiem wpływów z tytułu eksportu węgla. W pierwszym półroczu sprzedaż zagraniczna sięgała 5 mln ton, czyli o 3,9 mln ton węgla mniej niż w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego.

— Przygotowujemy nową strategię funkcjonowania spółki, wkrótce zapozna się z nią rada nadzorcza — dodaje Piotr Kozioł.

Zysk netto firmy po sześciu miesiącach wynosił 51 mln zł. Szef Węglokoksu prognozuje, że spółka zakończy rok 75 mln zł zyskiem brutto, przy eksporcie węgla wynoszącym 11 mln ton.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Maria Trepińska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy