Węglokoks sypnie groszem

Maria Trepińska
opublikowano: 27-03-2006, 00:00

Spółka zarobiła w 2005 r. 86 mln zł. Większą część odda skarbowi państwa. Pod koniec kwietnia poznamy natomiast jej nowego prezesa.

Rada nadzorcza (RN) Węglokoksu, największego krajowego eksportera węgla, ogłosiła konkurs na prezesa. Ponad miesiąc temu posadę stracił Piotr Makselon. Była to jedna z pierwszych decyzji kadrowych PiS w branży węglowej. Obecnie katowicką spółką kieruje Michał Sobel, wiceprezes ds. handlu. 7 kwietnia będzie znana lista chętnych na fotel prezesa, a dwa tygodnie później RN przeprowadzi przesłuchania kandydatów. Zanim zapadną decyzje kadrowe, zostanie zmieniony i ograniczony skład RN, która obecnie liczy aż 10 członków, tymczasem spółka zatrudnia 154 osoby.

Górnicze konfitury

Michał Sobel nie podjął jeszcze decyzji, czy wystartuje w konkursie. Jak zapewnia „koncentruje się na bieżącym zarządzaniu spółką”. Ze wstępnych danych wynika, że eksporter zakończył ubiegły rok 86,5 mln zł zysku, przy przychodach ponad 5 mld zł. Sprzedał za granicą 18,5 mln ton węgla, głównie na rynki europejskie.

— Zarząd będzie wnioskował o wypłatę dywidendy dla właściciela, czyli skarbu państwa — mówi Michał Sobel.

W 2004 r. skarb dostał w postaci dywidendy 50 mln zł z 73,8 mln zł wypracowanego zysku. Nie wiadomo, jaką część dostanie państwo w tym roku, ale na pewno nie będzie to mniej niż rok temu.

Rosną aktywa

Węglokoks czekają też wydatki. Jest on właścicielem 4 proc. akcji Pol-komtela. Jeśli duńskie TDC sprzeda swoje akcje, śląska spółka zwiększy zaangażowanie w operatorze sieci Plus i Sami Swoi o 0,98 proc. Zapłaci za to około 164 mln zł.

— Liczymy, że w dalszej perspektywie, kiedy sprzedamy akcje Pol-komtela wraz z innymi akcjonariuszami, zdecydowanie na tym zyskamy — wyjaśnia Jarosław Świć, wiceprezes ds. finansowych Węglokoksu.

Poza tym eksporter węgla ma 42 proc. akcji w Górnośląskim Towarzystwie Lotniczym (GTL), które zarządza lotniskiem w Pyrzowicach.

— W połowie ubiegłego roku dokupiliśmy 7 proc. akcji GTL za 7 mln zł — dodaje wiceprezes Sobel.

Węglokoks, który traktuje zaangażowanie w GTL jako inwestycję kapitałową, nie zamierza ich na razie sprzedawać. 39 proc. akcji pozostaje w gestii marszałka województwa śląskiego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Maria Trepińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu