Węgry zawarły umowę gazową z Rosją na 2020 r.

  • PAP
opublikowano: 06-06-2019, 19:10

Węgry zawarły w czwartek umowę z Rosją na dostawy gazu na 2020 r. – powiedział minister spraw zagranicznych i handlu Węgier Peter Szijjarto agencji MTI z Petersburga, gdzie bierze udział w Międzynarodowym Forum Ekonomicznym.

"Zaopatrzenie Węgier w gaz z kierunku rosyjskiego jest zapewnione, gwarantują to dzisiejsze porozumienia" – powiedział Sziijarto po spotkaniu z szefem rosyjskiej dyplomacji Siergiejem Ławrowem i ministrem przemysłu Denisem Manturowem.

Wcześniej węgierski minister spotkał się z ministrem energetyki Aleksandrem Nowakiem i prezesem Gazpromu Aleksiejem Millerem.

Jak dodał Sziijarto, dzięki podpisanym w czwartek porozumieniom ilość gazu niezbędna dla węgierskiego przemysłu i gospodarstw domowych na 2020 r. częściowo już fizycznie, a częściowo na podstawie umów jest do dyspozycji.

Minister podkreślił, że pod koniec września do węgierskich magazynów zostaną dostarczone 2 mld metrów sześciennych gazu. Parafowano też porozumienie, zgodnie z którym kolejne 2 mld m sześc. rosyjskiego gazu dotrze na Węgry przez Austrię.

Szijjarto zwrócił uwagę, że nadal nie została zawarta umowa między Rosją i Ukrainą w sprawie tranzytu gazu na przyszły rok. Dodał, że z tego względu Węgry muszą zadbać o to, by potrzebna w przyszłym roku ilość gazu jeszcze w tym roku dotarła do ich zbiorników przez Ukrainę.

Według węgierskiego ministra współpraca z Rosją ma dla Węgier szczególne znaczenie ze względu na energetykę i wymianą handlową. "Widzimy, że zachodnioeuropejskie kraje dynamicznie zwiększają współpracę gospodarczą, handlową i inwestycyjną z Rosją. My jeszcze nie osiągnęliśmy takiego tempa, ale zawarte dzisiaj porozumienia oznaczają kolejny krok do przodu pod względem zaopatrzenia Węgier w energię i zwiększenia wymiany handlowej z zagranicą" – zaznaczył.

Dodał, że kolejne rozmowy gazowe z Rosją będą dotyczyć już roku 2021 i następnych.

Szijjarto uznał za dobrą wiadomość, że ponownie ruszyły dostawy rosyjskiej ropy na Węgry, a węgierskim i rosyjskim firmom udało się wyjaśnić problemy związane z jakością surowca, które doprowadziły do wstrzymania dostaw.

30 maja węgierska grupa naftowo-gazowa MOL potwierdziła, że na Węgry dociera już rurociągiem Przyjaźń ropa odpowiadająca normom jakościowym. Sekretarz stanu w resorcie innowacji i technologii Peter Kaderjak powiedział w czwartek, że surowiec ten nie docierał na Węgry przez 35 dni i w tym czasie MOL wykorzystał 255 tys. ton ropy zmagazynowanej w węgierskich zbiornikach.

Szijjarto wyraził zadowolenie z faktu, że wzrosła obecność węgierskiego przemysłu farmaceutycznego w Rosji, gdyż koncern Richter, który już wcześniej zainwestował na rosyjskim rynku ponad 100 mln euro, teraz produkować będzie lek o nazwie cariprazine. Obecnie trwają rozmowy o wprowadzeniu go na listę produktów dotowanych.

Minister zapowiedział też, że jeszcze w tym roku zostanie uruchomione połączenie lotnicze między Budapesztem i Kazaniem. Jak dodał, podpisał także porozumienie z obwodem samarskim, który jest jednym z wiodących regionów motoryzacyjnych w Rosji.

fa44e31e-90f7-11e9-bc42-526af7764f64
Poza scenariuszem
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE
Poza scenariuszem
autor: Marek Wierciszewski
Wysyłany co dwa tygodnie
Marek Wierciszewski
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy