Węgrzy uratowali Polnord

opublikowano: 23-12-2019, 22:00

Cordia, deweloper, który rozpycha się na polskim rynku, przejmie kontrolę nad budowniczym m.in. części Miasteczka Wilanów.

W dwucyfrowym tempie rosły na sesji w poniedziałek notowania Polnordu po tym, jak okazało się, że koło ratunkowe spółce rzucił węgierski deweloper Cordia. Objął on zdecydowaną większość nowych akcji spółki, wykładając 135 mln zł. Wystarczy to do przejęcia kontroli — Cordia kontrolować będzie ponad 65 proc. w podwyższonym kapitale.

Akcje sprzedawano po 2,12 zł za sztukę. Na giełdzie kurs przekroczył już 3 zł. Wielu chętnych na nowe walory jednak nie było — Cordia kupiła 63,7 mln akcji z 64,85 mln, które łącznie objęli inwestorzy. Cordia to jeden z czołowych węgierskich deweloperów, który niedawno wyemitował obligacje o wartości 575 mln zł na sfinansowanie inwestycji, głównie w Polsce. Obecnie działalność spółki skupiona jest na trzech rynkach: węgierskim, polskim i rumuńskim.

Niedawno Cordia zainwestowała także w pierwszy projekt w Hiszpanii, a nad Wisłą rozpoczęła realizację projektu Horyzont Praga w Warszawie. Polnord stanął ostatnio pod ścianą, bo zbliżał się termin wykupu obligacji. Inwestorów chętnych do objęcia nowych niebyło, ale najważniejszy obligatariusz zgodził się na prolongatę wykupu. Ponadto Getin Noble Bank wydłużył do końca marca 2020 r. termin spłaty 30 mln zł kredytu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane