Wejherowo oczekuje na wycenę

Tomasz Siemieniec
opublikowano: 08-04-1999, 00:00

Wejherowo oczekuje na wycenę

Pomorski Urząd Wojewódzki w Gdańsku w ciągu kilku najbliższych dni ma ogłosić przetarg na doradcę prywatyzacyjnego dla Cementowni Wejherowo. Firma, która wygra konkurs, zajmie się m.in. wyceną tego przedsiębiorstwa. Oznacza to, że do końca roku w cementowni powinien pojawić się inwestor strategiczny.

Przymiarki do prywatyzacji Cementowni Wejherowo rozpoczęły się dwa lata temu. W tym czasie sprawy nie posunęły się jednak naprzód. Podobno firmą interesuje się kilku krajowych inwestorów z branży budowlanej. W gronie kandydatów brakuje zagranicznych koncernów, które w ciągu ostatnich pięciu lat przejęły siedemnaście z dwudziestu polskich cementowni.

Wejherowo jest jedną z trzech ostatnich cementowni, które nie zostały dotychczas wzmocnione inwestorem strategicznym. Oprócz produkcji cementu białego zajmuje się wytwarzaniem odlewów żeliwnych. Obroty firmy w 1997 roku wyniosły 18 mln zł, a zysk netto 500 tys. zł. W 1998 roku zysk netto wyniósł z kolei 800 tys. zł.

Na prywatyzację kapitałową czeka również cementownia Saturn. Proces przekształcenia tego przedsiębiorstwa rozpoczął się w połowie 1997 roku, został jednak przerwany. 8 grudnia 1997 r. wprowadzono zarząd komisaryczny. Wyjaśniono już jednak kwestię uwłaszczenia majątku zakładu i przetarg na przedsiębiorstwo może zostać ogłoszony nawet w kwietniu. Cementownia Wysoka nie planuje natomiast fuzji z inwestorem. Jest jedyną polską cementownią, która działa jako spółka pracownicza. Cementownia Wiek pod koniec czerwca 1998 r. wybrała natomiast na inwestora belgijsko-niemiecki koncern CBR Heidelberger.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tomasz Siemieniec

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Wejherowo oczekuje na wycenę