Wektory

Wojciech Kowalczuk
24-12-2002, 00:00

Zdyscyplinowany parlament

Prezydent Aleksander Kwaśniewski podpisał wczoraj budżet na 2003 r. Ustawa stanowi niezwykłe osiągnięcie Sejmu i Senatu, ponieważ po raz pierwszy od piętnastu lat powstała bez opóźnień i wejdzie w życie z początkiem roku, na który ją uchwalono.

Podczas ceremonii podpisania prezydent unikał oceny budżetu, nie krył jednak zadowolenia z faktu uchwalenia go w terminie. O jakości ustawy przekonamy się w miarę jej realizacji. Na razie wiadomo o niej tylko tyle, że zakłada dochody państwa na poziomie 155,6 mld zł, a wydatki — 194,4 mld zł. Deficyt budżetowy wyniesie 38,7 mld zł, czyli o ponad 1 mld zł mniej niż w 2002 r.

Zbigniew Wróbel

Prezesowi PKN Orlen trudno odmówić rozmachu w planowaniu inwestycji. Koncern jako członek utworzonego z Rotchem konsorcjum, zamierza nabyć Rafinerię Gdańską, aby umocnić rynkową pozycję i wziąć udział w konsolidacji sektora naftowego w Europie. Temu celowi ma służyć również nabycie od BP stacji benzynowych w Niemczech.

Na wypadek gdyby weszła w życie przegłosowana niedawno ustawa o biopaliwach, prezes Orlenu rozważa też zwiększenie inwestycji w produkcję biokomponentów, aby Orlen w krótkim czasie stał się pod tym względem samowystarczalny.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Wojciech Kowalczuk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy