WGI: w piątek złoty najmocniejszy od stycznia

Marek Druś
12-04-2002, 17:46

USD/PLN i EUR/PLN

W piątek wartość naszej waluty ponownie wzrosła i tym samym była najwyższa od stycznia b.r. Kurs dolara do złotego, zniżkował do 4,0565. Kurs euro do złotego spadł w okolice poziomu 3,5710. Odchylnie złotówki od parytetu powędrowało do poniżej minus 11,80 proc.

Rozpoczęty w czwartek po południu spadek cen dewiz na rynku jest wynikiem oczekiwania inwestorów na publikowane w poniedziałek przez GUS dane o marcowej inflacji. Oczekuje się, że wartość rocznego wskaźnika CPI okaże się rekordowa niska, co z kolei może sprowokować RPP do obniżki stóp procentowych już na kwietniowym posiedzeniu. Złotemu pomogła również czwartkowa wypowiedź szefa resortu finansów Marka Belki o tym, że sytuacja finansów publicznych jest pod kontrolą, a cele budżetowe w obecnym roku nie są zagrożone.

O godz. 15.55 jeden dolar wyceniany był na 4,0675 złotego, a jedno euro na 3,5743 złotego (odchyl.– 11,38 proc.).

Krótkoterminowa prognoza: Naszym zdaniem kurs dolara do złotego w najbliższym okresie powinien utrzymywać się w przedziale 4,0550 – 4,0950. Kurs euro do złotego powinien oscylować w zakresie 3,57 – 3,61. Uważamy, że złoty nie powinien się już wzmacniać i spadku kursu USD/PLN w okolice 4,06 radzimy wykorzystywać do zakupów amerykańskiej waluty.

Strategia: Importer: Kupuj dolary w okolicach 4,06; Eksporter: Pozostań neutralny

USD/JPY i EUR/JPY

Werbalne interwencje przedstawicieli ministerstwa finansów mające na celu osłabienie jena po ostatnich wzrostach oraz rozpoczęcie przerzucania środków finansowych za granicę przez japońskich inwestorów zaowocowały podczas piątkowej sesji ponownym wzrostem kursu USD/JPY, tym razem do poziomu 132,25.

O godz. 15.55 jeden dolar wyceniany był na 132,05 jena.

Krótkoterminowa prognoza: Choć sytuacja na Bliskim Wschodzie w dalszym ciągu jest bardzo napięta, to biorąc pod uwagę ostatnie nerwowe reakcje resortu finansów Nipponu na fakt spadku kursu USD/JPY konsekwentnie zalecamy zakupy amerykańskiej waluty na dołkach.

Strategia: Kupuj po ok. 131,80; Stop loss 131,40 / Take profit 132,60

EUR/USD

Wysłany przez prezydenta Bush’a z misją pokojową na Bliski Wschód Sekretarz Stanu USA Collin Powel w czwartek wieczorem dotarł do Izraela. Na konferencji prasowej, po piątkowej rozmowie z premierem Arielem Szaronem stwierdził on, że ma nadzieję na to, że ofensywa wojsk izraelskich zakończy się, a rozpoczną się rozmowy pokojowe. W sobotę Powell spotka się z przewodniczącym Autonomii Palestyńskiej. Już dziś nawoływał Jasera Arafata do potępienia terrorystycznych ataków nie tylko w słowach, ale również w czynach.

W ciągu dnia notowania europejskiej waluty sukcesywnie zniżkowały, a inwestorzy oczekiwali na popołudniową publikację danych makroekonomicznych z USA. Kurs EUR/USD spadł z 0,8825 do 0,8775. O godz. 14.30 poinformowano o 0,2 proc., dwukrotnie niższym niż oczekiwano wzroście sprzedaży detalicznej w marcu oraz o 1,0 proc. wzroście cen produkcji sprzedanej przemysłu w tym samym miesiącu. O godz. 15.45 Uniwersytet Michigan podał we wstępnym raporcie, że nastroje konsumentów w kwietniu pogorszyły się, a wskaźnik je opisujący zniżkował z do 94,4 pkt. z 95,7 pkt. w marcu. O godz. 15.55 jedno euro wyceniane było na 0,8785 dolara.

Krótkoterminowa prognoza: Wydaje się bardzo prawdopodobne, że kurs EUR/USD będzie dalej konsolidował się w zakresie 0,8740 – 0,8850. Wybicie z tego przedziału możliwe tylko w przypadku drastycznej zmiany sytuacji na Bliskim Wschodzie i/lub odbiegających od oczekiwań danych makroekonomicznych z USA, których seria zostanie opublikowana w najbliższym tygodniu.

Strategia: Pozostań neutralny

KALENDARIUM

Poniedziałek 15/04/2002

14:30 Zapasy przedsiębiorstw za luty – USA

14:30 Inflacja za marzec – Polska

*(czasu warszawskiego)

Źródło: WGI, Reuters, GUS.

Przygotowali Jacek Jurczyński, Marek Nienałtowski

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Waluty / WGI: w piątek złoty najmocniejszy od stycznia